Zdroj: instagram (Martin Čermák)

Sporťák Čermák znovu na Wimbledonu: Nesmíme se tu fotit s hráči ani sázet!

Sportovní fanoušci ho znají zejména ze studia televize Nova, kde uvádí hlavní relaci sportovního zpravodajství. Moderátor Martin Čermák však vyráží i do terénu a na začátku července se stará o informační servis z Wimledonu a to přímo v All England Clubu. Během rozhovoru pro ATT Sport Zone prozradil spoustu zajímavých zákulisních informací z dějství londýnského grandslamu, ale mluvil i o tom, do čeho investuje své úspory.

Na kolikátém Wimbledonu už jste?

Je to už můj čtvrtý Wimbledon. Pokaždé sem jezdím na celých 14 dní.

Jak vzpomínáte na ten úplně první?

Bylo to jako hození neplavce do vody. Všechno bylo nové, nevěděl jsem, kde se co zařizuje, kam mě pustí, kde můžeme točit. Jako prvňáček v první den školy. Teď už se v All England Clubu cítím jako doma, tým organizátorů se moc nemění, takže se tam už s většinou lidí známe, vycházíme si vstříc a víc si to můžeme užívat.

Stal se vám v prvních ročnících nebo i později nějaký trapas?

Jeden velký trapas se mi stal hned první rok, když jsem dělal rozhovor s Radkem Štěpánkem. Byl to perný den, ani na chvilku jsme se nezastavili, točili jsme několik rozhovorů po sobě, dělali živý vstup a já nestíhal sledovat všechny zápasy a výsledky. Najednou mi pípnulo v mobilu, že už musíme jít na rozhovor právě s Radkem. Jen jsem rychle kouknul, že v deblu prohráli na centrkurtu s bratry Bryanovými. Logicky jsem si vyvodil, že hrát na hlavním dvorci proti domácím miláčkům asi není nejjednodušší, tak moje první otázka byla v tom duchu, že je to asi těžké, hrát proti soupeři, kterého žene kupředu celý stadion. Jenže, jak jsem neviděl ani sekundu zápasu, nevěděl jsem, že s Payesem udělal Radek tradičně takovou show, že jim fandil celý centr. Takže jsem byl za blbce, Radek na mě koukal jako na mimozemšťana a logicky říkal, že jsem asi koukal na jiný zápas. No, bohužel jsem nekoukal vůbec…

Martin Čermák v dějišti Wimbledonu s Petrou Kvitovou.

V areálu platí přísná pravidla i pro akreditované účastníky. Prozradíte, co všechno se na Wimbledonu nesmí?

Je toho hodně. Nesmíme fotit na kurtech, nesmíme jakkoliv obtěžovat hráče. Tím, že k nim máme přístup, tak toho nesmíme zneužívat a říkat jim o fotky, podpisy, suvenýry. Na tiskových konferencích nesmíme fotit ani natáčet na mobil. Na kurtech je přísný zákaz vstupu na trávník. V areálu je zakázáno sázet na zápasy. Na každém kroku musíme mít na krku viditelně pověšenou akreditaci s fotografií, bez ní vás jsou schopni okamžitě vyvést z areálu.

Jak probíhá váš běžný den na Wimbledonu?

Ráno u snídaně, pokud ji stíháme, si řekneme zhruba témata pro daný den. Jakmile dorazíme do areálu, jdeme podat žádosti o rozhovory s hráči. Podle hracího plánu zaškrtáme, s kým chceme mluvit, a také si můžeme vybrat, jestli chceme interwiev pouze pokud hráč vyhraje, nebo i po prohře. Pak už začínáme dávat dohromady pořad Kraťas Martina Čermáka. Vybereme do něj témata/zápasy, kterým se budeme primárně věnovat. Minimálně jedna reportáž bývá ze zákulisí, takže té se pak pár hodin věnujeme, točíme materiály, ankety, stand-upy. Když je dotočeno, reportáž namluvím a ustříhám. Mezitím vším musím sledovat jak se vyvíjí zápasy, a také musím koukat na čas, kdy musíme jít na rozhovory s hráči. Jakmile je všechen materiál dotočen, ustříhám a posílám na Novu, máme konec. To bývá kolem deváté, desáté večer. Pak už co nejrychleji na byt, večeře, pivo a spát.

Ke komu z tenistů na Wimbledonu máte po těch letech nejblíže?

Logicky nejblíže mám k českým tenistům a tenistkám. Za celý turnaj dělám s každým tři až osm rozhovorů. Často bezprostředně po zápase. Mluví o emocích, problémech na kurtu, pozitivech, negativech, takže si k nim všem člověk udělá vztah, když to vidí z druhé strany. Vždycky mě moc bavili rozhovory s duem Šafářová/Matteková-Sandsová, to bylo vždy jako neformální super pokec v kavárně.

Máte s některým tenistou nějaký zajímavý zážitek?

Vzpomínám si na pár karambolů. Omylem jsem vrazil do Slovenky Hantuchové, když šla na kurt. K omluvě jsem jí popřál hodně štěstí, ale nic platné to nebylo, vypadla v prvním kole. Snad ne, kvůli mně. A kolega kameraman byl ještě šikovnější, když stativem vrazil do Borise Beckera.

Utkvělo vám za ty roky Wimbledonu něco v paměti? Ať už v dobrém, nebo špatném…

Loni, když vyhrál celý Wimbledon Roger Federer, šel po finále ze šatny na rozhovor s BBC a procházel interwiev centrem, kde stáli po obou stranách novináři, včetně mě. Všichni jsme mu blahopřáli a on si s každým podal ruku, nebo ho poplácal po rameni, poděkoval a celou dobu se usmíval. Těch 15 metrů šel několik minut, ale věřím, že všichni, kdo jsme tam stáli, na to do smrti nezapomeneme.

Wimbledon je pro Martina Čermáka práce od rána do večera.

Na co se letos v Londýně nejvíc těšíte?

Vlastně asi na každý den tady. Těším se na to celý rok a pak si tam užívám každou minutu. I po 15 hodinách na nohou, na pokraji sil.

Máte tip na vítěze?

Myslím si, že by mohli překvapit mladí vlčáci jako Cicipas nebo Alexander Zverev. Nicméně víc šancí dávám duu Federer/Djokovič. Přál bych to Rogerovi. U žen je to poslední dobou divočina. Bartyová ukázala, že se s ní musí hodně počítat. Karolína Plíšková už loni prolomila wimbledonské prokletí prvního týdne, tak letos, při své formě, jí věřím na finálovou čtyřku, ne-li finále.

Velkou část července už poněkolikáté trávíte v Londýně. Štve vás, že nemůžete kvůli Wimbledonu na dovolenou?

Vůbec, beru to jako pracovní dovolenou. Člověk si sice neodpočine, nezrelaxuje a rozhodně nevypne hlavu, ale zato mě to vždy nabije zážitky na celý rok. Je to takový nával energie, že si tu únavu a náročnost uvědomím až zpětně.

Kdy si tu dovolenou vynahrazujete? A jakou letos plánujete?

Většinou na začátku podzimu. Je to i lepší, že u nás už přestává být teplo a počasí na koupání, tak vyrazím někam k moři. Letos asi bude jen něco kratšího, kolem italských Benátek, možná jih Francie.

A ještě pár otázek mimo sport. Společnost ATT Investments se zabývá prodejem investičního zlata či šperků. Jak vnímáte právě zlato a šperky?

Zlato vnímám čistě jako investiční záležitost. Konzervativnější způsob, jak uložit přebytek peněz. Šperky mají přidanou estetickou hodnotu. Vždycky jsem byl fanda krásných originálních šperků. U těch jsem naopak nikdy nevnímal tu investiční rovinu, i když je logická a to ve chvíli, kdy se jejich hodnota šplhá do milionů.

Investujete do zlata nebo šperků?

Já sám jsem nikdy do zlata ani šperků neinvestoval.

A do čeho je podle vás dobré investovat?

Poslední dobou asi do nemovitostí. Je to bublina, která se možná zmenší, ale rozhodně v Praze úplně nesplaskne. Sám jsem si to ověřil na vlastním bytě, který za posledních 5 let nabral neskutečně na ceně. Jinak mám investiční fond, který taky vnímám jako smysluplnou formu investice.

Takhle zná Martina Čermáka asi většina televizních diváků (zdroj: TV Nova).

Autor: LJ
Foto: instagram (Martin Čermák)