Vypadají stejně a lidé si je často pletou, každý je ale jiný. Triatlonista Tomáš Svoboda se v rozhovoru pro ATT Sport Zone mimo jiné svěřil s vtipnou historkou z dětství, kdy si úspěšná sportovní dvojčata spletla i paní učitelka ve škole. Řeč však nebyla jen o spojitostech se sourozencem Davidem, ale i o dalších zajímavostech.

Vždy jsem si říkal, že nemůže být náhoda, že jacíkoliv sourozenci jsou profi sportovci, a že se zkrátka oba živí sportem. Jak na to nahlížíte vy?

Náhoda to není, pocházíme ze stejného prostředí a baví nás podobné věci a oba jsme ke sportu inklinovali. Na druhou stranu, náš starší bratr profi sportovcem není a nikdy nebyl, přestože ho sport také baví. Pro některé sporty a disciplíny je důležité mít dobré genetické předpoklady, ale pro naše sporty postavené na všestrannosti a vytrvalosti má předpoklady v podstatě každý a závisí to hlavně na čase, který tomu dáte a na adaptaci organismu, na zátěž a učení se nových věcí. Takže to máme “odpracované” a bez toho to v našich sportech ani nejde. Troufám si říct, že i tréninkovou morálkou jsme byli “někde jinde” než bylo v našem okolí běžné.

Jaké všechny sporty jste si vyzkoušel?

V posledním roce školky a v první třídě ve škole jsme chodili do bruslařské přípravky, od třetí do patě třídy jsme cvičili karate (Shotokan) a od páté jsme chodili na sportovní základku s plaveckými třídami. Po přechodu na sportovní gymnázium brácha po prvním ročníku začal s pětibojem a já od třeťáku s triatlonem. V průběhu života jsme se oba spontánně věnovali i sportům, ve kterých jsme nezávodili – běh, běh na lyžích, cyklistika, kanoistika, brácha parašutismus, lukostřelba…

Jaký jste měl nebo stále máte vztah s bratrem? A to hlavně ve smyslu, jestli jste byli v dětství a mládí sportovními sparing partnery?

Vztah máme vynikající. Trénovali jsme spolu denně až do druháku na gymplu a od té doby spolu chodíme občas běhat a plavat a závodíme na týmových akcích v našem týmu Kalokagathia Aliance.

Na to jsem se chtěl také zeptat. Společně jste tedy založili sportovní školu, můžete tento projekt trochu více popsat?

Projekt Kalokagathia Aliance je projektem multisportovní základní školy v Praze. Teoreticky je koncept postavený na zdraví, všestrannosti, efektivitě a optimálním prostředí pro rozvoj talentů a na přípravě a učení respektující přirozený, postupný vývoj děti. Ve sportovní části tedy optimální kombinace více sportů a ve škole maximální úspora času a důraz na jazyky. Momentálně jednáme o spolupráci a nájemních prostorách s FTVS UK v Praze, kde má náš projekt podporu a nejbližší možný termín otevření prvních tříd je září 2021.

Vy osobně jste si vyzkoušel více sportovních disciplín. Pokud bychom vaší kariéru shrnuli – co vás bavilo nejvíce a co považujete za největší úspěch?

Vždy jsem dělal více disciplín najednou a zkoušel stále nové vytrvalostní viceboje a zajímalo mě, na jakou úroveň se můžu dostat. Za úspěch obecně považuju to, že mi sport dělá radost a prakticky ve všem, s čím jsem začal jsem se prosadil do špičky. V plánu mám ještě další “experimenty”.

Asi jste tuto otázku už s bratrem mnohokrát dostali, přesto si ji neodpustím. Jaký je pro vás nejvtipnější moment, kdy si vás s bratrem někdy a někde spletli?

Já jsem se nejvíc zasmál, když si nás na gymplu spletla učitelka. To jsme nebyli ve stejné třídě a brácha dostal na vysvědčení čtyřku z chemie, která měla být moje a já měl něco mnohem lepšího (usmívá se). Brácha se zase tak moc nesmál.

A co rád děláte ve volném čase?

V posledních letech rád trávím čas na vodě ať už pádlováním nebo na motorových lodích. Už nějakou dobu mám průkaz vůdce plavidla a těším se na každou příležitost někam vyplout.


Autor: LJ