Do nejslavnější basketbalové ligy světa NBA se dostali zatím jen čtyři Češi. V současnosti ji hraje Tomáš Satoranský. Před ním ji okusil Jiří Welsch, Jan Veselý a historicky prvním Čechem v NBA byl Jiří Zídek. Ten v rozhovoru pro ATT Sport Zone mluvil o právě probíhajícím šampionátu v Číně, ale třeba také o největším českém talentu současnosti Vítu Krejčím.

Češi vstoupili na mistrovství světa prohrou 67:88 s Amerikou, ale poté porazili Japonsko. Jak zatím hodnotíte výkon národního týmu?

Obě vystoupení hodnotím kladně, ale na nějaké závěry je ještě brzy. Mistrovství světa přeci jen teprve začalo. Klíčový zápas teprve přijde ve čtvrtek s Tureckem, kdy půjde o postup. Hráli jsme každopádně proti papírově nejsilnějšímu týmu, tedy Americe. Byly tam sice partie, kdy to bylo slabší, ale byly tam i velmi pozitivní momenty.

Česko hraje na mistrovství světa vůbec poprvé. Československo na šampionátu hrálo před 37 lety. Vybavujete si to alespoň trochu?

Tenkrát mi bylo devět let, takže to mistrovství si nevybavuji. Moje první vzpomínka na nějaký mezinárodní turnaj se pojí k mistrovství Evropy 1981 v Praze, kde jsem se byl i osobně podívat s rodiči.

O čem vypovídá účast Čechů na mistrovství světa? Má český basketbal vzestupnou tendenci?

Teď má český basketbal velmi slušnou generaci v čele s tahounem Tomášem Satoranským, který hraje NBA. To je velká osobnost na hřišti i v šatně. Obecně se o něm hodně mluví v souvislosti s tím, že spoluhráče kolem sebe může hodně pozvednout a to sledujeme i teď na tom mistrovství světa. Pak je tu Honza Veselý, nejlepší hráč Euroligy. Navíc se objevuje řada mladých a nadějných hráčů. V tomto ohledu bych poděkoval i klubu z Nymburka, díky kterému mají hráči spoustu zkušeností z mezinárodních soutěží.

Třeba v Americe je basketbal i díky NBA jeden z nejsledovanějších sportů. Myslíte, že účast Česka na mistrovství světa může propagaci a sledovanosti basketbalu v Česku pomoci?

Tak jednoduché to asi nebude. Ale možná se mezi mladými zvýší zájem o ten sport. Když u těch mladíků zůstaneme, tak je pozitivní sledovat úspěchy dvacítky a osmnáctky, které postoupily z divize B do divize A a tenhle rok na mistrovství Evropy. Je skvělé, že se něco děje i v mládežnických kategoriích a budeme doufat, že to není jen ojedinělý jev, ale že to je o tom, že se ten basketbal u nás stále zlepšuje.

V NBA teď máme jediného českého zástupce a tím je Tomáš Satoranský. Vy jste historicky prvním Čechem v nejprestižnější basketbalové lize světa. Má někdo z Čechů potenciál na to, aby se do NBA také podíval?

NBA je v tomto směru strašně daleko. Nemáme žádného takového hráče v Eurolize. Ale je tu třeba Vít Krejčí, který nedávno uzavřel profesionální smlouvu se španělským týmem ze Zaragozy. O něm se mluví jako o velkém talentu českého basketbalu. Doufejme, že budou i nějací další takoví.

Jak vy sám vzpomínáte na vaši štaci v NBA?

Ono je důležité říct, že se ta hra a NBA posunula úplně jinam a já se svým stylem už bych do NBA dnes neměl šanci prorazit. Jinak na tu svou kariéru v NBA vzpomínám jenom dobře. Když dnes vidím, jak je ta soutěž atletická, tak si moc vážím toho, že jsem se do ní alespoň na ty tři roky dostal. Tehdy mi v začátcích určitě pomohlo to, že jsem tam hrál už před tím čtyři roky na univerzitě. Ten poslední rok se nám s tím univerzitním týmem podařilo vyhrát univerzitní mistrovství Ameriky. Sice jsem byl pořád braný jako cizinec, ale přeci jen o mně věděli, že jsem v zámoří už nějakou dobu hrál.

A jaký je váš nejsilnější zážitek z NBA?

Na první dobrou to byl určitě předdraftový kemp. Tam měli hráči 2-3 dny na to, aby zaujali manažery a skauty všech klubů z NBA. Na to rád vzpomínám.


Autor: LJ