Hvězda české cyklistiky. Tak se dá stručně představit Zdeněk Štybar, kterého jsme pro magazín ATT Sport Zone vyzpovídali během mistrovství České republiky v Mladé Boleslavi a před 107. ročníkem slavné Tour de France, kde měl potřetí v životě startovat. Kvůli zranění to ale nakonec nevyšlo.

Měl to být jeho další start na Tour de France, ale z toho pár dní před závodem sešlo. “Ještě nevím, jestli pojedu,” sdělil magazínu ATT Sport Zoně Zdeněk Štybar na mistrovství České republiky v silniční cyklistice v Mladé Boleslavi.

Jeho nejistota se bohužel potvrdila.

Podle vyjádření Štybarova týmu Deceuninck-Quick-Step má čtyřiatřicetiletý závodník poraněnou kolenní šlachu. Zdravotní patálie ho tak připravili o třetí start na “Staré dámě”.

A není jediný koho z Quick-Stepu svazují zdravotní komplikace. Z nedávných těžkých pádů se stále dostávají kolegové Zdeňka Štybara Fabio Jakobsen a Remco Evenepoel. “S klukama jsem ve spojení. Byly to hodně ošklivé pády a můžeme být rádi, že jsou oba živí,” řekl pro náš sportovní magazín Štybar.

Ony pády vyvolali v cyklistickém světě emoce. V případě Jakobsena šlo o nehodu zaviněnou Dylanem Groenewegenem, jenž nizozemského krajana natlačil na bariéru. U druhého jezdce se zase hovořilo o chybě organizátorů. “O chybách organizátorů se mluví vždycky, ono to vždycky může být lépe zabezpečené, ale jak jsem řekl, důležité je, že jsou v pořádku,” těšilo Štybara s tím, že den před rozhovorem se dozvěděl, že Remco Evenepoel už chodí alespoň o berlích.

Rodák z Plané u Mariánských Lázní má už tak trochu belgickou krev. Jeho manželka je totiž Belgičanka a syn Lewis se právě tam také narodil. Ale… “ale abych to uvedl na pravou míru. Většinu času se snažím trávit v Česku, ale je pravda, že v Belgii mám ženu a syna. V té zemi lidé cyklistiku milují a velmi tam závody prožívají,” líbí se Štybarovi.

A je klidně možné, že se za pár let dočkáme na startu nějakého slavného závodu i Štybara juniora. “Syn už si na kole vyjede, ale do budoucna nechám na něm, jestli se bude chtít cyklistice věnovat či bude dělat jiný sport, který ho bude bavit. To je vždy to nejdůležitější,” zdůraznil několikanásobný český mistr.

Tomu se do paměti nesmazatelně zapsal rok 2015. Proč? “Byl to krásný rok, nikdy na něj nezapomenu. Sezona se mi velmi vydařila, startoval jsem na Tour a narodil se mi syn. Nejde na to zapomenout,” dodal s úsměvem Zdeněk Štybar.


Autor: Lukáš Jůdl