Teprve devatenáctiletá fotbalistka Andrea Stašková odchází z pražské Sparty do turínského Juventusu. Talentovaná sniperka tak může navázat na hvězdnou Pavlínu Ščasnou či na historicky nejlepší střelkyni české reprezentace Gabrielu Chlumeckou. Právě ta o nadějné hráčce hovořila v rozhovoru pro ATT Sport Zone.

Gabrielo, co říkáte na odchod Andrey Staškové do Juventusu?

Je to skvělé, vydřela si to a budu jí držet palce. Myslím si, že je to pro Andreu dobrá příležitost a věřím, že se prosadí.

I vy jste ze Sparty odešla do prestižní německé ligy. Co byste Staškové do začátku zahraničního angažmá poradila?

Rozhodně se musí naučit rychle jazyk, to bude k aklimatizaci důležité. Sama vím, o čem mluvím, jelikož, když jsem přišla do Německa, neuměla jsem jazyk a to mi začátek dost zkomplikovalo. Pak bude také důležité, jak si sedne s týmem, a jak jí bude vyhovovat styl soutěže.

Hranice úspěchu a neúspěchu při zahraničním angažmá může být hodně tenká. Na co by si měla dát talentovaná fotbalistka pozor?

Nesmí si určitě myslet, že to přijde samo. Je potřeba, aby na sobě stále pracovala a tvrdě trénovala. Pak bude také záležet na tom, aby se jí vyhýbala zranění a aby se dostala rychle do základu. Pokud by zpočátku sledovala zápasy jen jako náhradnice, nesmí jí to odradit, ale motivovat. Já ale popravdě nevím, jaké s ní mají v Juventusu plány, ani jak na tom jsou s kádrem, třeba bude hrát hned po příchodu.

Andrea Stašková v dresu pražské Sparty (zdroj: instagram Andrea Stašková).

Jak vy sama vzpomínáte na časy strávené v týmu 1. FC Norimberk?

Jenom v dobrém, bylo to úžasné. Tehdy to nebylo až tak běžné, že Češka odešla ven. Měla jsem tehdy výborné podmínky. Dali mi byt, auto a všechno bylo na profesionální úrovni. Škoda, že jsme se jako nováček neudržely. Ale byla to i tak obrovská zkušenost. Ta liga byla úrovní úplně jinde. Díky tomu angažmá jsem si tenkrát vydělala na svůj automobil.

Sledujete vůbec ještě ženský fotbal?

Českou ligu žen popravdě nesleduji, tu mužů ano. Teď ale koukám na mistrovství světa ve Francii a čas od času se podívám na výsledky. I tak mi ale bohužel neuniklo, že na konci června zemřela Hanna Ljungberg, jedna z nejlepších Švédek v historii, proti které jsem hrála. Dokonce si pamatuji, jak jsme před lety prohodily pár slov, to mě dost zasáhlo.

Chodíte si fotbal ještě zahrát, nebo se mu věnujete nějak jinak?

Hrát nechodím a ani se fotbalu nevěnuji. Mám svoji práci, která mi zabere dost času a tak, jak už jsem zmínila, sleduji fotbal občas v televizi. Nedávno jsem však byla na Spartě, kde jsem se zúčastnila předávání cen pro historicky nejlepší hráčky Sparty. Jinak doma už nemám ani kopačky.

Jste v kontaktu s některými bývalými spoluhráčkami?

To rozhodně jsem. Například s Pavlínou Ščasnou, se kterou jsem toho spoustu odehrála, pak také s Danou Jeřábkovou nebo Janou Paoletti-Novakovou. Občas si napíšeme nebo někam zajdeme.

Většinu kariéry jste prožila ve Spartě a Slavii. Fandíte některému z těchto týmů, nebo vaše srdce zůstalo na Kladně, odkud pocházíte?

Moje srdce určitě zůstalo na Kladně, i když už tam řadu let nebydlím. Otázku Sparty a Slavie bych raději nechala bez komentáře (směje se).

Zmínila jste právě probíhající mistrovství světa ve fotbale žen, které se koná ve Francii. Kdo je podle vás favoritem?

Já si troufnu říct, že vyhraje Amerika. Líbí se mi její styl a zdá se mi jako největší favorit turnaje.

A máte nějaký tip na vítěze v mužské a ženské nejvyšší soutěži pro nadcházející sezonu?

Myslím si, že Slavia titul mezi muži bohužel neobhájí. Minimálně to bude mít hodně těžké. Stejně tak to vidím u ženského týmu, ze kterého mnoho hráček odešlo do ciziny. Ale jak jsem řekla, českou ženskou ligu až tak nesleduji, tak si neodvážím tipovat.


Autor: LJ