Zdroj: Stanislav Matuš oficiální

Život profi golfisty? Žádný přepych, spíš živoření. Díky ATT nejsem tak ve stresu, chválí si Matuš!

Patří k nejlepším českým golfistům výkonnostně stále stoupá výš. Přesto se musí Stanislav Matuš pořádně ohánět, aby se sportem uživil a mohl ho dělat na vrcholové úrovni. Pomoci by mu mohla podpora od společnosti ATT Investments, se kterou se domluvil na spolupráci. V rozhovoru pro ATT Sport Zone popsal, jak to ve světě profi golfu vlastně chodí.

Jaké byly vaše sportovní začátky?

Sportoval jsem už od mala a tím hlavním sportem, kterému jsem se věnoval, byl hokej. Dodnes je to sport, který sleduji nejradši. Hrával jsem ho na Vsetíně a dodnes jsem fanouškem vsetínského klubu. Kluci mi udělali radost, když postoupili zpátky do 1. ligy. Byl jsem se i na pár zápasech podívat. Ta atmosféra je tam pořád skvělá. Jinak jsem hrával také tenis a chodil na karate.

Vsetínským hokejem prošla řada známých hráčů. Hrál jste s někým, kdo se později nějak výrazněji prosadil?

Potkal jsem se tam s Jirkou Hudlerem, který se prosadil asi nejvýrazněji. Hrával v NHL a za reprezentaci, toho asi ani nemusím více představovat. Pak si vybavuji třeba ještě Erika Hrňu, který hraje extraligu.

Máte v hokeji nějaký oblíbený tým?

Pořád budu Vsetíňák, na tom se nikdy nic nezmění (směje se). Potom mám ale oblíbený tým Tampa Bay Lightning, protože kousek odtamtud jsem měl střední školu a pravidelně jsem se tam chodil koukat na zápasy.

Zdroj: Stanislav Matuš oficiální.

S golfem jste začal až ve 12 letech. Okamžitě jste výkonnostně stoupal. Bylo to o vašem talentu, tvrdém tréninku nebo o průpravě z hokeje?

Bylo to asi od všeho trochu. Všechny sporty, které jsem kdy dělal, mi daly hodně. Když jsme pak s trenérem pracovali na chybách, odstraňoval jsem je rychleji, než ostatní golfisté. Když jsem byl mladší, tak jsem často přejížděl z hokeje na tenis. Pak jsem přešel na golf a zjistil jsem, že mám vlastně celé dny na to, že se mohu věnovat jen a pouze golfu. I díky tomu jsem šel nahoru, jelikož jsem měl na ten sport potřebný čas a soustředil jsem se jen něj.

Kdy nastal ten průlomový okamžik, kdy jste si říkal, že jste lepší než ostatní golfisté?

Je to trochu vtipné, ale já se stal objevem roku ještě v době, kdy jsem pořádně nevěděl, co třeba znamená handicap. Bylo to totiž hned rok nebo dva poté, co jsem s golfem začal, takže to šlo opravdu rychle. Najednou mi zavolala Česká golfová federace, abych si přijel na vyhlášení pro cenu. Postupně se mi ozvali z reprezentace a na to se to už nabalovalo. Jezdil jsem po turnajích, kde se moje mamka bavila s rodiči ostatních hráčů. Ti jí doporučili, abych zkusil Ameriku, že to je pro golf ta nejlepší základna. V Česku byl ten sport v tu dobu přeci jen trochu v plenkách, USA bylo jinde. To mě oslovilo, protože já nikdy nechtěl dělat sport jen tak pro radost, ale chtěl jsem ho dělat vrcholově. I proto jsem tenkrát tlačil na rodiče a ti mi nakonec sehnali peníze a já do Ameriky odjel.

Jak byste se jako golfista popsal?

Sám se každý rok poznávám. V golfu každý rok postupuji výš a výš, momentálně jsem ve druhé nejvyšší lize Evropy. Zvlášť loni to byl pro mě velký skok, kdy jsem postoupil ze třetí do té druhé ligy. Celou jsem si ji procestoval a díky tomu jsem zjistil, jak je na to cestování ohromně náročná. Je to o neustálém přemisťování se a poznávání nových hřišť. Zjistil jsem, že jsou všude úplně jiné podmínky pro hraní – když pojedete dolů do Itálie, nebo naopak nahoru do Skotska, je to úplně jiný golf. Každý den vás potká jiné počasí, jiný vítr, jiné podmínky. To byla velká škola. Tím rokem jsem se vyloženě protrápil, ale zvládl jsem to. Navíc jsem si zvládl uhrát kartu i na příští rok a to se v historii českého golfu ještě nikomu nepovedlo. Považuji to za velký milník. Navíc jsem si okusil všechna ta hřiště, zvykl si na veškeré to cestování a letos podávám dobré výsledky, takže z toho mám radost.

Co berete za své největší golfové úspěchy?

Momentálně jsem tam, kde Český golfista ještě nikdy nebyl, takže toho si vážím nejvíc. Mladším hráčům tím možná ukazuji i cestu, která tu určitě je, ale sám se chci ještě zlepšit. Vím, že mám ještě na víc a to je velká motivace. Člověk se může vždycky zlepšit a to mě žene kupředu.

V golfu se točí spousta peněz a ti nejlepší hráči se finančně mají jako v pohádce. Jak to je u vás, jakožto jednoho z nejlepších českých golfistů?

Profese golfisty třeba v mém případě je skutečně těžká a člověk se musí pořádně otáčet. A v podstatě je to i o živoření. Třeba minulý rok jsem byl v dobrém týmu, ale ten kvůli nedostatku financí skončil. Je těžké sehnat nějaké velké partnery, jako jsou třeba banky. Jejich zástupci často jezdí na golfové akce, ale bohužel do toho často nechtějí vkládat své finance. Hodně se mluví o tom, že se ten český golf dlouho nikam neposouvá, ale ono to bez těch finančních prostředků prostě nejde. Já sám jsem pod tlakem, abych všechna čtyři kola zahrál dobře. Oproti tenisu je tady třeba velký rozdíl v tom, že když tenista nastoupí do prvního kola turnaje, tak už ví, že si něco vydělal. Když se golfistovi nepovedou první dvě kola, tak nedostane ani korunu. Turnaje nám začínají ve čtvrtek, ale až o víkendu se bojuje o peníze. Když už si hráč nějaké finance vybojuje, tak čeká, než přijdou, aby mohl odjet na další turnaj. Někdy je to vážně živoření. Golf je opravdu nákladná záležitost. Ani v té druhé nejvyšší tůře v Evropě se nevydělávají bůhví jak velké peníze. Pochopitelně, že ti, kteří vyhrávají, mají velmi dobré peníze, ale ne každý víkend může vyhrát deset golfistů. Vítěz je vždy jenom jeden. Golfista se musí pořádně honit za penězi.

Je to tedy tak, že nejste zabezpečený natolik, abyste po konci kariéry nemusel nic dělat?

Rozhodně ne. Když jsem s golfem začínal, tak jsem se koukal vždy jen na ty nejlepší. Obdivoval jsem je a záviděl jim ten život, který mají. Jenže takových je opravdu jen málo. Já se mezi ně samozřejmě snažím dostat, ale úplně jednoduché to není. Znám jednoho kondičního trenéra, který se věnuje i několika vrcholovým fotbalistům a hokejistům z Česka. Fanoušci na ně často nahlíží tak, že berou miliony a jen se za ně válí po trávníku. Ta pravda je ale trochu jinde. Oni také nemají nějaké enormní platy. Nemůžeme se stále zaměřovat jen na ty hvězdy. A stejně tak je to i v golfu.

Co je na tom sportu to nejnákladnější? Předpokládám, že výbava to zdaleka není…

Ano, na ty hole a vybavení fungují nějaké sponzorské smlouvy. To znamená, že tady nejde o peníze, ale o produktovou podporu. Největší náklady jsou opravdu na cestování, letenky, hotely. To jsou ty největší pálky. Nedávno jsem hrál turnaj s amatéry, nebo se sponzory toho turnaje, a oni mi říkali: “To je skvělé, jak si jezdíte po světě, hrajete si golf a všechno vám to platí,” ale já jim řekl, že to tak právě vůbec není. Zdůraznil jsem jim, že si všechno hradíme sami, tak byli překvapení. Právě, že hodně lidí žije v tom, že dostáváme všechno zaplacené, ale ono je to prostě jinak.

Jaké jsou podmínky pro trénování v České republice?

Ta hřiště v Česku stále rostou a nové přibývají. Ne nadarmo máme v Česku některé vrcholové turnaje. V České republice je mnoho zapálených golfistů a podmínky na ten sport mají, ale pořád máme jeden problém, se kterým nic neuděláme. Tím je to, že nám v Česku chybí nějakých pět měsíců v roce potřebné slunce. Jakmile je venku kolem 0°C, nebo začne sněžit, všichni běží do haly a tam se golfista nemůže posunout tak, jako by se posunul na hřišti. A zase se dostáváme k těm financím. Ty jsou v tomhle případě potřeba na to, aby mohl hráč trénovat někde v teple, kde jsou na golf během zimy lepší podmínky.

Zdroj: Stanislav Matuš oficiální.

Spojil jste partnerství se společností ATT Investments. Co vás na společnosti zaujalo?

Jsem za to strašně moc rád. Velmi si vážím toho, že mě majitel Míra Zadák chce podpořit. Také na něm obdivuji, že v krátkém čase dokáže zařídit tolik věcí a jak je pro sport zapálený. Přesto bych takových sponzorů potřeboval mnohem víc, abych měl čistou hlavu a mohl se soustředit jen na golf, a ne na to, abych vydělal peníze, které musím do toho sportu vložit. S ATT jsme domluveni na dlouhodobější spolupráci, ale já jsem si vědom toho, že nic není zadarmo, a že se budu muset snažit, abych si tu podporu zasloužil. Ta spolupráce mi každopádně dává v tuto chvíli velmi dobrou možnost na to, abych se mohl připravit na závěr letošní sezony, kdy mohu urvat další body a postoupit do vyšší ligy. To je teď můj největší cíl.

ATT Investments se zaměřuje na obchod s investičním zlatem či drahými kameny. Do čeho se podle vás vyplatí v dnešní době investovat?

S Mírou Zadákem jsme si sedli a hodně jsme probírali právě to zlato, kterému se ATT věnuje nejvíc. Je opravdu neuvěřitelné, jak je zlato stabilní oproti těm ostatním možnostem investic, které strašně kolísají. Sám bych do budoucna chtěl vložit své prostředky do zlata, aby mi jen neležely na účtu a neztrácely tam hodnotu, když mohou ještě tímto způsobem vydělávat.


Autor: LJ