První díl naší rubriky “Za hokejbalovými končinami” nás zavál do sousedního Německa. Tentokrát se však vydáváme do Karibiku, kde se hokejbal těší solidnímu zájmu, a kde najdete i nádherná místa, která posloužila k vybudování velmi zajímavých hřišť. Jedním takovým se teď s námi pokocháte na Bermudských ostrovech.

Pokud se vyhnete neslavně proslulému bermudskému trojúhelníku a dostanete se na území Bermudských ostrovů, vedle krásných karibských pláží si můžete zajít i na místní hokejbalovou soutěž. Ta během ročníku 2019/20 čítala osm týmů, které většinou nesly název reálných hokejových klubů z AHL, ECHL a dalších nižších zámořských lig. Vítězem se stal tým Lone Star Brahmas.

A kde se hraje? To hřiště má moderní parametry – umělý povrch, nové mantinely. Co by za takové hřiště v některých českých městech dali. Naleznete ho v hlavním městě Hamilton u pláže Deep Bay. A nebojte, že byste ho hledali dlouho, celé Bermudy totiž mají rozlohu pouhých 54 km² (to je zhruba rozloha města Karviná).

Zdroj: Bermuda Ball Hockey Association.

Od roku 2001 nechyběly Bermudy na žádném mistrovství světa. To, které bylo jejich první, pro hráče se žralokem na prsou paradoxně dopadlo nejlépe – tehdy z toho bylo celkově 5. místo. Na posledním světovém šampionátu 2019 v Košicích však nezískal bermudský výběr ani bod.

Hokejbal v této končině má tradici od 80. let, kdy se na Bermudských ostrovech poprvé hrál. “Zavlekli” ho tam Kanaďane, kteří z velké většiny působí v tamní lize i národním týmu. Registrovaná je asi stovka hráčů.

Zdroj: Bermuda Ball Hockey Association.

V minulosti vyhrály Bermudy několikrát Karibský pohár a hokejbal na ostrově žije hlavně díky srdcařům, kteří si ze svého platí letenky do zemí, kde se hrají mezinárodní zápasy a turnaje. Ostatně, právě tito srdcaři sehnali v roce 2012 prostředky na to, aby na útesu u pláže Deep Bay vznikl již zmíněný hokejbalový areál, kam si chodí hráči zahrát výhradně až po pracovní době.


Autor: LJ