Vydáváme se společně do první země, ve které se hraje hokejbal, ale v Česku se o tamních poměrech toho třeba tolik neví. Probádejme Německo, účastníka několika světových šampionátů, kde zažívá oblíbený sport jakýsi restart.

Hokejbal v Německu zaštiťuje organizace DSBHB – Deutscher Street & Ballhockey Bund e.V., pod kterou jsou vedeny kluby i reprezentace. Prezidentem této federace je Ilja Ludenberg. Co se týče mezinárodní působnosti Němců na světové scéně, za zmínku stojí asi jen pořadatelství šampionátu ISBHF v roce 2007 v Ratingenu, kde si Češi na krk pověsili stříbrné medaile a zlato slavila Kanada.

Od roku 1996, tedy od historicky prvního mistrovství světa, se Němci účastnili všech turnajů až do roku 2013 s výjimkou MS 2009, které se konalo v Plzni. Vystoupení v kanadském St.John’s v roce 2013 bylo však jejich poslední. Tehdy obsadili celkové osmé místo a další dva turnaje (v Pardubicích a Košicích) vynechali.

Podobně jako v hokejové, tak i v hokejbalové reprezentaci, najdeme několik hráčů s cizí státní příslušností či cizího původu. Na soupisce Němců na MS 2013 v Kanadě byla hned čtveřice Kanaďanů, kteří působili v tamní manitobské lize. Šlo o útočníky Branta Cooka, Jamieho Vanna, Dominika Vanna a beka Tyrela Spitzera. Obránce Osman Moras je původem z Turecka a forvard Oleg Seibel z Kazachstánu.

Německá hokejbalová reprezentace (zdroj: DSBHB).

Mnozí hokejbaloví fanoušci asi znají německou vlajkovou loď mezi kluby. Tou je tým Heilbronn Hornets. Laicky řečeno – takový hokejbalový Bayern Mnichov. Tým se účastnil několika Světových pohárů a v roce 2016 ho dokonce hostil. Heilbronn hrával organizovanou německou ligu (tzv. Streethockey Bundesliga), která většinou doplňovala v letním období hokejovou sezonu – většina hráčů tedy hrála aktivně hokej na různých úrovních.

Například v kádru Hornets bylo několik zvučných jmen z hokejové DEL. Obránce Corey Mapes se zúčastnil dvou hokejových MS do 20 let a v nejvyšší německé lize hrál za Mannheim či Düsseldorf, kde hraje také bývalý útočník Heilbronnu Daniel Fischbuch a největší hvězdou na soupisce byl útočník Matthias Plachta, dvojnásobný německý mistr v hokeji a držitel stříbrné medaile z olympiády v Pchjongčchangu.

Vedle Heilbronnu byly tradičními účastníky německé hokejbalové ligy také týmy Piranhas Germaringen, Bayreuth Hurricans, Wild Boys Rosenheim či Broken Skulls Kaufbeuren.

Německá hokejbalová liga (zdroj: Broken Skulls Kaufbeuren).

Do roku 2018 (alespoň dle dat dostupných na oficiálním webu soutěže) fungovala tzv. Asmotec Streethockey Liga. Jejím centrem bylo město Kaufbeuren a měla čtyři účastníky. Již zmíněné Piranhas Germaringen a Broken Skulls, ale také Crazy Ducks a Düsenjäger Kaufbeuren. Více informací můžete nalézt ZDE.

A současnost? Ony tradiční celky z hokejbalové mapy (opět dle dostupných informací) zmizely. Minimálně nejsou nikde evidované. Existuje však soutěž, která se v roce 2019 regulérně dohrála a předcházel jí i ročník 2018. Jmenuje se Street Hockey Berlin a pokaždé čítala čtyři týmy. Naposledy (uvedeno dle celkového umístění) to byl Weißensee EisBieren, Rixdorf Beavers, Tempelhof Green Machine a Wedding Crashers.

Jak už název napovídá, liga se hrála v Berlíně a nešlo o zápasy na běžném hokejbalovém hřišti a navíc s minimální výstrojí. Liga byla velmi pestrá. Hrálo v ní několik Kanaďanů, ale i další cizinci. Míří tak německý hokejbal díky této lize ke svému restartu?

Zde můžete narazit na jedno z nejvytíženějších hřišť v Německu – Streethockeystadion Neugablonz v Kaufbeurenu:


Autor: LJ