Jeho hlas můžete znát z fotbalových, hokejových nebo volejbalových přenosů stanice Nova Sport. Sportovní komentátor Michal Jinoch v rozhovoru pro ATT Sport Zone vyprávěl mimo jiné o tom, co nejraději dělá ve volném čase, kterého příliš moc nemá.

Co jste chtěl dělat za povolání v dětství?

Asi jako každý malý kluk jsem nejprve chtěl dělat to, co táta. On byl tehdy psovod u policie. Pak jsem přemýšlel, že bych šel na kuchaře a nakonec zvítězila láska k počítačům. IT jsem také studoval. Už od mala jsem si pak sám komentoval svoje zápasy v sériích FIFA a NHL, ale tehdy mě ani ve snu nenapadlo, že by to byl a vůbec mohl být job, který by mě v budoucnu živil.

Jaká byla vaše cesta na Nova Sport?

Byla relativně dlouhá. Nejdřív jsem komentoval právě e-sport. Potom jsem vyhrál soutěž “Staň se komentátorem”, čímž jsem se dostal k reálnému hokeji. Na Nova Sport jsem se pak dostal na stáž určenou pro studenty žurnalistiky, kterým jsem ovšem nebyl. Ale asi tenkrát zabodoval motivační dopis a hlavně praxe, kterou jsem měl. Už tehdy jsem totiž měl nějakých 50 odkomentovaných zápasů. Půl roku jsem byl na stáži a pak dostal možnost komentovat fotbal společně s prací ve zpravodajství. Teď už jsem ale čistě jen komentátor.

Které všechny sporty komentujete?

Momentálně mám trojboj fotbal/hokej/beach volejbal. Na Nova Sport jsem také komentoval házenou, kterou jsem hrál jedenáct let, ale na tu už není čas. Takže maximálně vypomůžu, když je potřeba. Ale prim rozhodně hrají dva největší sporty u nás, tedy fotbal a hokej. Někdo má názor takový, že tyhle dva sporty nejdou dělat dohromady. Je pravda, že to množství informací, které člověk musí vstřebat, je velké a je to náročné, ale mě odjakživa bavily oba sporty a jsem rád, že to takhle funguje.

Jak je náročné komentovat zámořské sporty, které začínají v časných ranních hodinách?

Já teď funguji vlastně celý rok po nocích, protože jsme letos začali vysílat i MLS. Takže nepřišla ani tradiční “letní” přestávka, kdy se nehraje NHL a člověk si tak nějak rovná režim. Ale ono je to možná i dobře, že člověk funguje alespoň trochu podle nějakého vzorce. Nebudu lhát, jednoduché to není. Sami si řekněte, jaké jsou vaše komunikační dovednosti, když vás někdo ve tři ráno vzbudí. Ale je to součást naší práce a člověk si na to zvykne. Po pár zápasech už mu ani nepřijde, že je na tom něco zvláštního. Samozřejmě, že občas člověk musí vypít nějaké to kafe a párkrát za sezónu se stane, že člověk prospí celý následující den, ale za ty výkony, které člověk sleduje a komentuje to stojí. Velká výhoda je v tom, že hokej vás prostě za louží neuspí, pořád se něco děje.

Někdy máte i tři zápasy v jednom dni. Jak je náročné se na takto náročný den připravit?

Nestává se to zase tak často, ale někdy je program na Nova Sport tak napěchovaný přímými přenosy, že to tak dopadne. Jednoduché to je v tom, že máme většinou dlouhodobé soutěže, takže člověk v průběhu roku spíše doplňuje opravdu aktuální informace a hrubou přípravu má hotovou. Nejtěžší na tom asi je přeorientovat se z týmů na tým. Přeci jen máte v hlavě jednu sestavu, které se věnujete dvě hodiny a pak třeba během půlhodinové přestávky musíte hlavu nastavit na další týmy. Když se mi to stalo poprvé, že jsem měl víc zápasů v jeden den, byl jsem z toho možná trošku nervózní, ale teď už to beru jako běžnou věc.

Máte nějaké komentátorské cíle do budoucna?

Já jsem si splnil sen tím, že tuhle práci můžu dělat. U nás, jako u sportovních komentátorů, se těžko staví cíle, jako je tomu u sportovců. Ti si mohou říct, že chtějí na olympiádu, že chtějí tuhle medaili, tenhle rekord. Já bych byl hlavně rád, abych měl možnost komentovat ještě dlouhou řadu let a přeju si, aby mě to nepřestalo bavit. Což zatím asi nehrozí. Určitě je skvělé, když člověk může komentovat ty nejlepší soutěže na světě. Za těch pár let mám za sebou jednu olympiádu. U hokeje víc než NHL komentovat nejde. U fotbalu máme také dost kvalitní soutěže na to, aby člověk prožil dost emotivních zážitků, ať už na stadionu nebo u nás ve studiu. Uvidíme, jak bude vypadat situace na trhu se sportovními právy v dalším cyklu. Třeba zase u nás okusíme něco nového.

Je něco, co jste nekomentoval, ale do budoucna byste chtěl?

Já si jsem jistý, že dřív nebo později všechny sportovní kanály budou muset zabřednout do e-sportu. Minimálně mu dát šanci. Já jsem počítačovým hrám vlastně vděčný za to, že jsem se ke komentování vůbec dostal a tak jim mám co vracet. Takže pokud se dostane e-sport i na obrazovky Nova Sport, mile rád se ho ujmu. Co se týče sportu jako takového, celkem by mě lákal ski-cross a určitě atletika. U ní je to o úplně jiném stylu přípravy a používání těch správných informací, o harmonogramu. Myslím, že by stálo za to si to minimálně vyzkoušet.

A co rád děláte ve volném čase?

Jsem rád, že patřím k těm lidem, pro které je koníčkem právě práce. Ale člověk samozřejmě musí vypnout, protože je to hlavně z psychického hlediska náročný job. Hodně rád plavu, pořád si rád něco zahraju na počítači a v posledních letech jsem se hodně vrhl do vaření a grillování. To mě dost chytlo. Až mě přejde komentování, třeba si otevřu nějaké bistro (směje se).


Autor: LJ