Je elitou mezi světovými BMX závodníky. Na svém kole skočil jako první trik 360 bikeflip to tailwhip. Michael Beran už ví, co je to být nejlepší na světě ve své sportovní disciplíně, která ho stála už desítky hodin zdravotní péče. O svém sportovním životě se rozpovídal v rozhovoru pro ATT Sport Zone.

Dělal jste jako dítě vedle BMX i jiné sporty?

Jakmile jsem naplno začal jezdit, tak jsem upřímně jiný sport nedělal, až v 18 letech jsem začal s fitness. Z fitness se to po letech změnilo na těžké činky. Z nich jsem posléze přestoupil ke core cvičení. Naučil jsem se „správně běhat a dýchat“, do toho jsem si oblíbil workout i kalisteniku, kterou aplikuji dodnes.

Ze zkušenosti vím, že kluci, kteří chodili do skate parků, často odsunuli školu na druhou kolej a pak to bylo i znát. Jak vám to ve škole šlo?

Až do vysoké školy jsem veškeré studium zvládal prezenčně. V té době se mi velmi rozšířil travel plán, a abych zvládl naplno trénovat, závodit, točit projekty a regenerovat, musel jsem zažádat o individuální plán.

Vy patříte ke světové špičce na BMX. Máte představu, kolik dalších v Česku se tímto sportem živí?

Můj dětský sen byl jezdit motokros, pak jsem chtěl být akčním hrdinou, no a nakonec jsem se prosadil jako profesionální BMX jezdec. Boží cesty jsou opravdu nevyzpytatelné (směje se). V začátcích jsem si myslel, že budu jezdit opravdu jen pro radost, ale můj taťka mi jednou řekl, že když se budu dost snažit, nebudu muset chodit do práce a živit mě může i kolo. Tahle věta úplně změnila můj přístup k ježdění. Začal jsem trénovat, doslova potit krev, abych toho dosáhl a podařilo se.

Jakou jste měl podporu od své rodiny? Také vím, že rodiče spoustě kluků takovéto sporty spíše rozmlouvali…

Já jsem měl skvělou podporu, nemůžu říct půl slova. Než jsem si udělal řidičák, tak mě všude vozil taťka a od mamky jsem měl skoro hotelovou službu. Až se za to někdy stydím. Jsem jim za to vděčný doteď. Moje první výplaty šly rovnou zpátky za nimi.

Zdroj: oficiální facebooková stránka Michaela Berana.

BMX závodníkům se nevyhýbají zranění, co máte v tomto ohledu za sebou?

Za celou kariéru jsem si neudělal nic se zuby, až vloni na jaře v Japonsku jsem si uštípl kousek zubu. V roce 2007 jsem si nalomil lopatku a vykloubil ramenní pouzdro. Roku 2008 jsem zjistil, že jsem si naštípl prostředníček na ruce, který byl dutý. Byl bez kostní dřeně, podstoupil jsem tak lehkou operaci. Během roku 2011 jsem si nalomil loket i zápěstí. Ten rok jsem musel podstoupit i operaci boxerské zlomeniny. Dodnes mám 12 drátu v dlani, brzy bych si měl dojít na vytažení. V roce 2016 jsem si polámal obě strany žeber, první půlrok jednu, druhý půlrok tu druhou. Oba klouby palce na rukou mám deformované, mohla za to roztříštěná zlomenina pouzdra. Během těch všech pádu jsem si ošklivě poranil i pravý bok, kde jsem přišel skoro o dvě vrstvy fascií. Momentálně tam mám tukovou bulku, a když se do ní uhodím, musím na odsání krve. Pak mám ve své sbírce desítky vymknutých kotníků, na pravém chodidle už nemám žádné vazy. Roku 2009 jsem si vykloubil palec levé nohy a 8 let na to jsem si vykloubil i palec pravé nohy. Dnes mám haluxy. Moje největší zranění, které mě odstavilo na 10 měsíců, a které ve mě vyvolalo velkou změnu, co se pohybu, stravy a náboženství týče, bylo přetržení křížového vazu, se kterým jsem musel na operaci pod narkózou. Kromě masivní pohmožděniny pravého boku a drobných modřin nebo odřenin, je to snad vše (usmívá se).

Vy jste mimo jiné skočil jako první na světě na BMX 360 bikeflip. Jakými dalšími kousky se můžete pochlubit, a co ještě plánujete?

Ano, konkrétně to byl 360 bikeflip to tailwhip, který do teď ještě nikdo nezopakoval. Jako první na světe jsem inovoval ještě spousty dalších triků, které se dnes už normálně dělají. 360 tailwhip „catch“ tailwhip, 360 double tailwhip to barspin, backflip handplant, backflip handplant to one hand landing, flair double tailwhip, bikeflip to tailtap – a kombinace z toho, bikeflip to barspin, bikeflip to 360 tailtap to barspin out. Snad jsem na nic nezapomněl.

Vy jste kdysi řekl, že chcete být nejlepší na světě. U mnoha ostatních sportů se to jednoduše určí díky bodům, oceněním. Co pro vás nebo vaši komunitu BMX znamená nejlepší na světě?

V té době jsem chtěl být největším závodem X-games, přál jsem se tam dostat a uspět. Když jsem však zjistil, že je to celé jen komerční záležitost známých tváří, přestávalo to u mě brát vážnost věci. Těsně předtím, co jsem byl pozván jako náhradník, jsem si přetrhl ten křížový vaz v koleni a hlavou se mi honily myšlenky, zda jsem se nenechal trochu unést a jestli to, co dělám, stojí opravdu za to. Během rekonvalescence jsem zjistil nejen to, že dokážu odjet skoro všechny triky, které jsem si přál, ale dokážu tam dovést i ostatní jezdce. Ve zkratce jsem radikálně změnil svůj přístup. Opustil všechny dosavadní partnery a začal s vlastní BMX školou. Dnes už i týmem www.lifebyreal.com, se kterým bych se chtěl stát nejlepším na světě. Ani ne tak úplně v BMX, jako spíše v životních prioritách pro naší budoucí generaci.

A na závěr se zeptám, co rád děláte ve volném čase?

Veškerý volný čas se snažím věnovat rodině.

Zdroj: oficiální facebooková stránka Michaela Berana.

Autor: LJ