Teprve osmnáctiletý třinecký šipkař Adam Gawlas hraje proti světové elitě a před sebou má velice slibnou budoucnost. V rozhovoru pro ATT Sport Zone prozradil, že chce v lednu zabojovat o PDC kartu, čímž by se stal plnohodnotným profíkem. Zmínil se také o tom, jaký vztah má s dalším českou hvězdou Karlem Sedláčkem.

K šipkám vede často cesta taková, že si je někdo ve společnosti kamarádů zahraje u piva, jak to bylo u vás?

Má cesta k šipkám začala v ložnici rodičů mého souseda. Právě on byl ten, kdo mě k šipkám přivedl. Byla to vlastně úplná náhoda, díky které jsem začal dělat tento krásný sport.

Před tím jste se nějakým jiným sportům věnoval?

Ano, hrál jsem fotbal, tenis a nejdéle jsem byl hráčem volejbalu, který mi celkem taky šel (usmívá se). Jen je v těchto odvětvích jeden hlavní rozdíl oproti šipkám – já totiž nesnáším prohry a v týmovém sportu se člověk muže vymluvit na tým, který vám ovlivní výsledek. V šipkách si za každou špatně hozenou šipku a prohraný zápas můžete jen vy sám.

Stal jste se prvním Čechem na Grand Slam of Darts. Hned první zápas jste šel na váš vzor Garyho Andersena. Z vašeho výkonu jste byl i přes prohru asi spokojený, ale co Anderson? Byl naštvaný, že jste údajně podváděl, po zápase vám ani nepodal ruku…

Nějak výrazněji to asi nevnímám. Co se stalo, to se stalo. Ale je pravda, že byl mým vzorem. V tomto směru se změnilo asi jen to, že na videa, na kterých on hraje, se koukám méně (směje se).

Popularita šipek v Česku roste, ale znalost tohoto prostředí u nás asi až tak vysoká není. Můžete popsat, jak trénujete? Je to “jen o házení” na terč? 

No, právě jen o házení na terč to není. Člověk si musí určit priority, být se sebou spokojený a cítit se komfortně. V ten moment mu hlava funguje tak jak má, ale máte pravdu. Bez trénování to opravdu nejde.

Vy jste profík druhým rokem, je možné se šipkami na vaši úrovni živit?

Sice hraji mezi profíky, ale profík nejsem. Jak říkal Pavel Korda – dokud nemá hráč PDC kartu, tak není profesionální hráč šipek, ale v lednu o to budu bojovat. Šipkami se určitě živit dá. Po maturitě, pokud v mi bude v lednu přáno a vyhraji PDC kartu, tak bych do toho chtěl skočit úplně. Šipkami se jinak člověk může i zabezpečit.

Van Gerwen, Wright. Tato jména asi u nás znají lidé nejvíce. Co vás čeká k tomu, abyste se k těmto velikánům jednou přiblížil?

S těmito hráči jsem se už častokrát potkal. Tím, že jsem už hrál nějaké ty velké turnaje, mi určitě zisk PDC karty umožní. Tím bych s nimi mohl hrát na okruhu.

Vy a Karel Sedláček jste české jedničky. Jaký spolu máte vztah?

S Kájou se máme hodně rádi jako kamarádi i jako hráči. Myslím, že se navzájem respektujeme a chceme posunout šipky v Česku ještě do větších výšin.

Teď se jistě soustředíte na šipkařskou kariéru, ale co případná zadní vrátka? Nerozmlouvali vám někdy rodiče studijní priority před hraním?

Nikdo mi v tomto ohledu nikdy nic nerozmlouval. Rodiče mě v hraní mega podporovali a podporuji nadále. A hlavně bez jejich velké podpory by to na začátku ani nešlo. Jsem rád za to, co teď mám. Super rodinu i přítelkyni. Pro mě je teď jediná cesta, a to šipky, ale PDC karta k tomu by nebyla špatná.


Autor: LJ