Po uvolnění opatření v ČR se mohly konečně ragbistky STRONG GIRLS z Velkých Popovic, které podporuje také ATT INVESTMENTS, vrátit do tréninkového procesu. O tom, v jakém počtu a kondici se dostavily na hřiště, jsme si popovídali se sportovním ředitelem a prezidentem klubu v jedné osobě, Josefem Bláhou. Velice nás zaujaly i jeho odpovědi, proč se nebojí ekonomické situace klubu v „pocovidovém“ období.

Konečně jste se jakožto amatérští sportovci dočkali prvního tréninku. V jakých počtech jste se po dlouhé odmlce sešli?

Počty byly téměř 100% a to ve všech věkových kategoriích. Byl to nádherný pohled, když vám po hřišti běhá v jeden moment přes 50 holek ve věku 3 až 16 let. S trenéry jsme si říkali, že je škoda, že to tak není pořád, ale chápeme, že pak začne škola a další povinnosti, takže počty půjdou o něco dolů. Nicméně dost holek přivedlo na první trénink nové kamarádky nebo sestry, takže náš počet se paradoxně zvýšil.

Dlouhá pauza asi neprospěla jejich kondici. Jak na tom byly holky po fyzické stránce?

Nebudu mluvit o malých holkách, ale u těch starších nevidím jediný důvod, proč by dlouhá pauza neprospěla jejich kondici. Naopak, měly více času sportovat, jen v jiném režimu než pohromadě na ragbyovém tréninku. Učím je zodpovědnosti za jejich chování a činy a to nejen ve sportovním životě. V tomto případě to nebylo jinak. Kdo na sobě makal, zvládal první tréninky v pohodě, kdo se na to vykašlal, trpěl.

Kopce v lesích vám odhalí pravdu, ale za nejdůležitější považuji s holkami o tom mluvit. Po tréninku, ty které zaostávaly, přiznaly, že toho moc v karanténě nedělaly, takže opět vznikl prostor pro trenéry jim
vysvětlit, že to dělají především pro sebe, aby se hlavně ony cítily dobře. Pokud tohle pochopí, máme vyhráno.

Budete ještě hrát soutěž nebo jste již ukončili sezónu jako některé jiné sporty?

Starší holky hrají v sobotu 30. května v Kralupech nad Vltavou první turnaj chlapecké ragbyové soutěže OPEN 7´s, která se skládá ze čtyř turnajů, a vyvrcholí 4. července turnajem ČESKÁ POŠTA RUGBY CUP u nás doma ve Velkých Popovicích. Malým holkám (viz dolní foto) jsme připravili multisportovní olympiádu.

Zaujal mě tvůj klid, co se týče dalšího ekonomického vývoje vašeho klubu. Dost sportovních klubů se bojí obrovského propadu nebo dokonce zániku. Co tě udržuje v pohodě?

Správné nastavení finančního portfolia klubu a jeho budoucí potenciál. Přirovnám to k rodinnému rozpočtu, který by se měl opírat o 3 hlavní pilíře. Nemovitosti, finanční produkty, kterým já osobně věřím nejméně, a komodity, a komoditám jasně dominuje zlato. Proto je náš partner ATT INVESTMENTS tak úspěšnou firmou, protože se během každodenní činnosti připravoval i na krizi, ze které nakonec vytěží nejvíce.

Zdroj: Strong Girls Velké Popovice

Asi chápu, co tím myslíš. Nicméně, můžeš nám to aplikovat na váš klub?

Naší největší hodnotou, chceš-li zlatem, je srdce a nadšení, se kterým holky trénujeme a máme jasnou vizi, za kterou si jdeme. K tomu všemu však přidáváme i pragmatickou stránku. Naše hlavní 3 příjmové pilíře tvoří členské příspěvky, dotace (granty) a sponzoři (dárci). Nepochopil jsem zprávy, které bohužel chodily i z naší ragbyové unie, že můžeme po „Covidu“ očekávat až 30% úbytku dětí. Chtěl bych znát matematický model vzniku tohoto čísla. A už jsme opět u strachu, který tato zpráva pochopitelně u některých sportovních klubů vyvolala. Já vím, že náš trenérský tým odvádí výbornou práci a pokud pár holek odpadne (spíše z jiných důvodů), máme potenciál je rychle početně nahradit a dále růst. Naší hodnotu zvedá i fakt, že jsme rozšířili náš trenérský tým o významnou osobnost českého sportu, olympijskou finalistku, vicemistryni světa a vicemistryni Evropy v atletice Helenu Fuchsovou.

Jak jste úspěšní v získávání dotací a grantů?

Náš sportovní klub je poměrně mladý (založen 15. 3. 2019), takže momentálně dosáhneme pouze na dotace obce Velké Popovice. Tady však musím dodat, že podporu zastupitelstva Velkých Popovic máme obrovskou. S delší historií se nám začnou otevírat brány dotací Středočeského kraje a MŠMT nyní NSA a tím to nekončí. Takže další finanční potenciál v dohledu.

Posledním pilířem jsou pro vás tedy sponzoři a dárci. Tady opět mnoho sportovních klubů očekává obrovské ztráty. Jak je to u vás?

Se sponzory (dárci) jsme také začínali úplně od nuly a v prvním roce jsme získali „pouze“ logistickou firmu Seven Transport & Logistics a právě firmu ATT INVESTMENTS. Přes veškeré „Covid“ negativní informace a katastrofické scénáře tohoto roku jsme nepřestali pracovat a výsledkem je navázání spolupráce s dalšími velkými hráči na českém trhu, jimiž jsou Česká pošta, s.p. a velice významná produkční společnost LOVE.FRAME.

Je až neuvěřitelné, kolik pozitivních zpráv přináší váš sportovní klub v tomto negativním období. Jaký máš na to recept?

Být na krize připravený, věřit ve svou práci, nepodléhat okolí a makat. Nejsem naivní v tom, co nastane v celosvětové ekonomice v nejbližších letech, všechny naše příjmové pilíře dostanou „za uši“ – většina rodin bude mít méně peněz, sníží se objem dotací a grantů a řada firem v soukromém sektoru padne. Přesto všechno vím, že náš ryze dívčí ragbyový klub STRONG GIRLS je výjimečný, má co nabídnout a stejně tak dobře vím, že jednou získáme exkluzivního sponzora, který nám pomůže zajistit finanční stabilitu a realizovat plánované investice. My se pak budeme moci více věnovat tomu, co máme nejraději, trénování dětí.


Autor: LJ