Je mu teprve devatenáct let a už teď by mu mohli úctyhodnou kariéru mnozí závidět. Adam Soukup je výjimečný talent, který je pro klub Rytíři Kladno nenahraditelný. Je to on, kdo na stadionu vytváří skvělou atmosféru a díky své šikovnosti se už dostal na spoustu mezinárodních sportovních akcí.

JSI REŽISÉREM KLADENSKÉ HOKEJOVÉ ARÉNY A MÁŠ NA STAROST ZÁPASOVOU PRODUKCI. CO TAKOVÝ JOB OBNÁŠÍ?

V první řadě to obnáší velkou zodpovědnost. Vzhledem k tomu, že je klub Rytířů spojen s Jaromírem Jágrem, tak přitahuje větší pozornost, ať už ze strany fanoušků, médií nebo partnerů. A právě proto je tady na všechny vyvíjen o dost větší tlak než třeba u extraligových mužstev. Mým úkolem je, aby každé utkání proběhlo k co největší spokojenosti partnerů, a zároveň také fanoušků. Tomu předchází spousta věcí, ale tou nejzásadnější je pro mě sepsání zápasového scénáře, podle kterého se pak řídí celá režie, produkční štáb, účinkující, a nakonec i samotní aktéři. Musíte mít všechno dokonale připravené, mít o všech a o všem přehled a ve finále být schopný reagovat na každou situaci v jakýkoliv moment, který může v zápase nastat. Na každé utkání je potřeba mít také promyšlené složení týmu, sepsané veškeré texty pro moderátora, vytvořit spoustu nových grafik, animací a zpracovat potřebné informace pro fanoušky. Musí se dát dohromady i veškeré reklamní bloky, zkontrolovat partnerské plnění v komerčních přestávkách a ve finále je důležité samozřejmě myslet také na divácký zážitek. Takže musíte mít v hlavě nějaké zábavné prvky, které se pak objeví v samotném zápase. Důležitá je také kooperace s fanoušky a mít nachystaný přestávkový program.

JAKÁ BYLA TVÁ CESTA K TAK ZODPOVĚDNÉ POZICI?

Všechno odstartovalo v mých asi čtrnácti letech. Už tehdy mě vždycky zajímalo, jak se všechny velké akce chystají, vždy jsem chtěl vidět to zákulisí celé akce. Moje první kroky začaly ale úplně jinde, a to psaním
článků, dělání rozhovorů a psaní různých reportáží. Ačkoliv jsem vždy trochu bojoval s češtinou, byl jsem strašně rád, když jsem měl možnost podílet se na tvorbě školního časopisu. V dalším roce jsem začal komentovat on-line přenosy pro portál onlajny.com, což mě posunulo neskutečně nahoru. Jelikož pocházím z Berouna, dostal jsem nabídku, abych se staral o všechny mládežnické on-line přenosy na Kladně, což pro mě byla nejbližší možná varianta. S radostí jsem řekl: „Ano, jdu do toho!“ A na Kladně to pak všechno začalo, takový obrovský skok z nuly na sto. Vděčím za to tiskovému mluvčímu Rytířů Vítku Heralovi, se kterým jsme se dali do řeči během jednoho utkání, a právě on mi dal šanci nakouknout pod pokličku celého toho zákulisí. Začínal jsem psát pro klubový web Rytířů články, reportáže a dělat rozhovory. Pak jsem se naučil stříhat videa a poznávat různé grafické programy. V tu dobu na Kladně byla stará kostka a chystala se nová. Vítek mi řekl: „Líbilo by se mi, kdybys šel do režie a ovládal celý stadion“. V tu chvíli jsem si řekl: „Není blázen? Svěřit klukovi, který nedávno oslavil 17. narozeniny, takovouto pozici? Ze začátku jsem samozřejmě dělal tak šest nebo osm procent práce, co dělám teď, všechno jsem měl vždy připravené a já chodil ty zápasy de facto jen obsluhovat. No, a postupem času jsem se vypracoval až do nynější zodpovědné pozice, kdy se starám o celý průběh zápasu, o všechny grafiky, animace a spoustu dalšího.

Adam Soukup a šéf Rytířů Jaromír Jágr.

JAK PROBÍHÁ TVŮJ TYPICKÝ DEN PŘI DOMÁCÍCH DUELECH RYTÍŘŮ?

Ono je to hodně specifické, každý zápas je jiný a záleží na spoustě faktorů. Téměř každý hokejista vám řekne, že na každý zápas se připravuje stejně. Já to tak nemám, já se připravuji na každý zápas jinak. Pro mě je velký rozdíl, jestli si jdu stoupnout do režie před poloprázdný stadion, nebo před zaplněný svatostánek a na ledě se mi prohání Jaromír Jágr s Tomášem Plekancem. Nicméně každý zápasový den je hektický, stresový a jste pod neustálým tlakem. Postupem času jsem se to už ale naučil tolik nevnímat a každým utkáním jsem klidnější a tolik si to nepřipouštím. Snažím se dělat si věci dopředu, a tak, když nastane hrací den, mám už téměř všechno připraveno, abych mohl být schopný reagovat a dodělávat věci, který ten den nastanou.

MÁLOKDO V REPUBLICE SDÍLÍ TVÉ SCHOPNOSTI A TALENT. VYZKOUŠEL JSI HO I V JINÝCH ARÉNÁCH?

Vyzkoušel jsem ho snad už ve všech nových arénách v České republice a snad už i ve všech sportech. Jelikož Kladno spolupracuje s těmi nejlepšími lidmi ve svých oborech, tak jsem měl možnost seznámit se s Martinem Zahálkou, režisérem všech obrovských akcí. Začali jsme spolu úzce spolupracovat. Postupem času založil Martin firmu LIVEBROS, která dnes nechybí snad u žádné větší sportovní akce v České republice a pomalu se už rozrůstá do zahraničí. Dá se říci, že i já s firmou LIVEBROS vyrůstám, a právě díky ní mám možnost být na různých eventech. Podílel jsem se ve spolupráci s Martinem třeba na mistrovství světa v hokejbalu v Pardubicích, na všech domácích zápasech basketbalové reprezentace, na domácích zápasech Sparty v O2 aréně, na Jizerské 50, dokonce jsme slavnostně otevírali házenkářskou halu v Maďarsku a spoustě dalších akcích. Na různé eventy třeba jen vyrábím spousty animací, které pak mají možnost vidět všichni fanoušci.

CO TĚ NA TVÉ PRÁCI NEJVÍCE FASCINUJE?

Fascinuje mě to, že do každého zápasu, do každé akce jdete od nuly a všechno se musí vyrábět, tvořit, plánovat… Takže vlastně vidíte celý ten progres, jak jste z té nuly vykouzlili neuvěřitelnou show. Jsou prostě vidět výsledky. Je úžasné, jak máte možnost do toho dění sportu zasáhnout a ovlivnit spoustu věcí a atmosféru celé té akce.

NA KLADNĚ REŽÍRUJEŠ I REKLAMY ATT INVESTMENTS. JAKÝ JE TVŮJ OSOBNÍ VZTAH KE KOMODITÁM A JAK V DNEŠNÍ DOBĚ CHRÁNÍŠ SVÉ FINANCE?

Musím říct, že ATT Invesments mají asi jako jedny z mála na Kladně nejpropracovanější reklamní spoty včetně všech grafik na všechny naše LED zobrazovače. Je fajn vidět, když ten partner má o to zájem a jde mu o to, jak to vypadá na stadionu v kompletní vizualizaci. To se moc často nevidí. Proto pokaždé, když běží v reklamním bloku reklama ATT Investments, nelze ji přehlédnout. Jako malý jsem měl doma prasátko a pořád jenom šetřil. Teď se musím přiznat, že už takový šetřílek nejsem, rád si dopřeju a moc se třeba neohlížím, jestli si koupím dražší nebo levnější boty. V mém případě jediný, kdo chrání mé finance a moje limity na účtě, je internetové bankovnictví (smích). Už párkrát jsem ale přemýšlel, jestli třeba moje finance do něčeho neinvestovat. Zatím jsem se k tomu ale neodhodlal.

JAK RELAXUJEŠ A CO TĚ BAVÍ MIMO PRÁCI?

Abych se asi upřímně přiznal, zatím jsem na nějakou relaxaci, takové to vypnutí, nenašel úplně čas. Možná jsem ho asi ani nehledal. Když není hokej na Kladně, mám zase jiný event, nebo si prostě vezmu notebook, sednu si ke grafickým programům a zkouším neustále vytvářet nové věci, vymýšlet něco nového. Věřím totiž stále v to, že když budu dělat víc než ostatní, tak se jen tak mohu někam posunout a být lepší než ostatní. Pokud se ale přeci jen nějaké volné dny najdou, trávím je s těmi nejbližšími, s rodinou. Není nad to vzít svého čtyřnohého mazlíčka a vyrazit s rodinou na nějakou procházku do přírody, k vodě nebo do lesa. Co mám ale nejradši, jsou spontánní akce. Nejsem ten typ člověka, co musí mít všechno naplánované, teda až na zápas (smích). Nemám problém se ráno probudit a za dvě hodiny se ocitnout na horách.

Na kladenském zimáku se Adam potkal i s Kazmou.

CO PRO TEBE ZNAMENÁ ÚSPĚCH?

Pro mě je úspěch to, že ráno vstanu, přes den dělám to, co mě baví, a večer si lehnu. Protože úspěch podle mě může přijít jen tehdy, pokud děláte to, co vás opravdu baví. Je to vlastně nějaký vysněný vrchol, na který se snažíte vylézt. Ale úspěch se dá měřit několika metry, je to strašně těžké. Pro někoho je úspěch, když si zlepší známku, pro někoho zase, když si vydělá na svoji první dovolenou.

JAKÉ KONKRÉTNÍ CÍLE ČI SNY DO BUDOUCNA MÁŠ?

Vždycky jsem si přál, abych byl ten, kvůli kterému se celá ta show dělá. To se mi už asi nesplní, ale stačí se teď na to podívat z té druhé strany. Samozřejmě jako každý hokejista má sen zahrát si v NHL, tak já mám sen stát v režii Madison Square Garden a ovládat celou arénu. A jestli je to reálné? Pokud se ohlédnu třeba o tři roky zpátky, jak jsem seděl doma u televize a sledoval zápasy NHL, kde válel Jaromír Jágr, říkal jsem si, že mým snem by bylo se s ním potkat, prostě jen od něj získat fotku nebo podpis. Teď je to můj šéf a majitel klubu, ve kterém pracuju. Mám možnost se s ním bavit nebo se s ním zajít třeba sklouznout na led na večerní trénink. Takže ano, za mě je reálné opravdu všechno.

EXISTUJE NĚJAKÉ KRÉDO, KTERÝM SE ŘÍDÍŠ?

Hned teď mě napadá jeden citát, který mám rád, a zároveň se k mé pozici hodí asi nejvíce. „Pokud chcete ve světě vyniknout, musíte pracovat, zatímco se ostatní baví.“ Když si představím, jak se vyprodaný stadion baví například nad mými vymyšlenými scénami, různými prvky, zažívá úžasnou atmosféru, užívá si utkání a já mezitím v režii pracuju… Tak si říkám, že tenhle citát jsem asi dokázal naplnit. Nicméně řídím se jednoduchým a jasným: „Věř, běž a dokážeš“.


Autor: JF (zdroj: časopis Náš svět)
Foto: instagram (Adam Soukup)