Další cyklistická hvězda v dresu ATT Investments Pro Cycling Team! Naše stáj kolem Radima Kijevského znovu před nadcházející sezonou notně posiluje. Mihkel Räim je jednou ze sedmi nových tváří českého uspěšného kontinentálního týmu. A jeden ze dvou, kteří ochutnali chlebíček ve vyšších patrech světové cyklistiky a to včetně účasti na Grand Tours. Jde o již dostatečně zkušeného závodníka, který si vyzkoušel závodní praxi ve WorldTour v týmu Israel Start-Up Nation a také ví, jak chutná španělská Vuelta. Zajímalo nás, jak je to s jeho motivací, ambicemi a cíli v nadcházející sezóně.
Chci mít tak úspěšnou sezónu, aby o mě byl zájem v týmech vyšších divizí, říká jedna z výrazných posil ATT Investments Mihkel Räim
Mihkeli, v první řadě gratulujeme k narození dcery. S jakými obecnými předsevzetími vstupujete do roku 2023? A jaká jsou ta cyklistická?
Děkuji. Miminko bylo plánované už delší dobu a jsme rádi, že se dcerka konečně narodila. Určitě mi to dává spoustu pozitivních vibrací a doufám, že se to projeví i na mých sportovních výsledcích. Vždy se snažím odevzdat stoprocentní výkon a nezáleží na tom, na jakém závodě či v jakém týmu. Ale určitě v mé DNA jsou vítězství, takže mým cílem je samozřejmě vyhrát co nejvíce závodů. Dobré budou ale i další kvalitní výsledky, o které budeme společně s novým týmem usilovat.
Co vás vůbec vedlo k rozhodnutí podepsat smlouvu s týmem ATT Investments?
Rozhodla struktura, vybavení a závodní kalendář. Roli sehrál i fakt, že se z minulých angažmá známe s Danielem Turkem, dnes mým velmi dobrým kamarádem, který mi o ATT Investments podal velmi dobré reference včetně jeho perspektiv. Krom toho tým delší dobu sleduji a myslím si, že má velký potenciál.
S novým týmem jste již několik měsíců v kontaktu, včetně účasti na úvodním kempu ve Špindlerově Mlýně. Je něco, co vás na týmu opravdu překvapilo?
Kvůli rodičovským povinnostem jsem byl nucen vynechat kemp na horských kolech na jižní Moravě a také první kemp ve Španělsku. Tým mi to umožnil a já si toho opravdu vážím. V lednu pojedu sám na výškový kemp do Rwandy, abych se kvalitně připravil na sezónu, a pak se v únoru připojím k týmu na druhém španělském kempu. Že by mě něco hodně překvapilo, se říci nedá, ale líbí se mi, jak chce Radim Kijevský dát jezdcům stoprocentní podporu. Je to v dobrém slova smyslu maximalista. Což je perfektní a v dnešní době mimořádně důležité, pokud chcete být úspěšní.
Z vašich výsledků by se dalo spekulovat o vaší cyklistické specializaci. Takže sprinter, klasikář, klasikář s velmi dobrým závěrečným zrychlením?
Dokázal jsem vyhrávat v hromadných koncovkách, ale také z úniků. Určitě nejsem nejrychlejší kluk v pelotonu, ale jsou v mém rejstříku dovednosti, které mi pomáhají sprinty vyhrávat. Osobně mám rád jednodenní závody, kde jsou krátké kopce, případně dlažební kostky. To je terén příhodný pro mé schopnosti. Pokud jsem ale ve velmi dobré kondici a mám dobrou váhu, dokážu své soupeře pořádně překvapit i ve stoupáních. Určitě nevyhrávám v horách, ale někdy dokážu překonat stoupání v první skupině, zatímco ostatní rychlí kluci odpadnou. Pak mám šanci být nejrychlejší ve sprintu proti hubeným klukům.
Máte zkušenosti na úrovni World, Pro a Conti. Je mezi těmito kategoriemi velký rozdíl?
Samozřejmě rozdíly existují. Na úrovni WorldTour je obvykle všechno prvotřídní. I nejlepší týmy z úrovně ProTeams velmi dobře vědí, jak vše perfektně organizovat. Na druhou stranu ty horší Pro týmy mohou být horší než nejlepší kontinentální. Záleží opravdu na každém týmu a jeho organizaci.
Podobně jste závodil od úrovně „2“ až po WT, a to i včetně španělské Vuelty. V čem se tyto závody zásadně liší?
Ty rozdíly jsou velké. Na největších závodech je strategie závodů docela nudná. Všichni totiž mají skoro stejnou taktiku a závody bývají často pod takovou kontrolou, že překvapení je spíše ojedinělé. Na druhou stranu závody nižší kategorie bývají otevřenější, a tím pádem i zábavnější. Hodně záleží také na tom, zda se závodí s vysílačkami. Osobně velmi rád závodím bez nich, protože každý jezdec musí myslet sám za sebe a není nouze o překvapení.
Jakých úspěchů ve své dosavadní cyklistické kariéře si nejvíce ceníte?
Myslím, že nejvíc si cením vítězství v závodě Great War Remembrance v Belgii. Důležité jsou pro mě také národní tituly. Mám na kontě také několik pěkných výsledků, které nejsou sice vítězstvími, ale dost si jich cením. Sem patří například 2. místa v Rund um Köln (2018) a v etapě Okolo Kolumbie (2019).
Jste čtyřnásobným a současně aktuálním mistrem Estonska. Jaká je podle vás úroveň estonské silniční cyklistiky?
V současné době je úroveň velmi dobrá. Máme vlastní kontinentální tým pro rozvoj jezdců v kategorii U23 a spoustu dobrých mladých kluků. Jde o spojité nádoby s ekonomickou situací, která se nyní blíží středoevropské, takže máme dostupné stejné nebo někdy dokonce i lepší vybavení než jiné země.
A jak se stane, že se na estonských pláních rodí vrchaři jako Tanel Kangert nebo Rein Taaramäe?
Oba pochází z vesnice, kde žije asi tisíc lidí. Ze stejné vesnice je i druhý letošní estonský nováček v ATT Investments Gert Kivistik. Dědeček Gerta byl dokonce prvním trenérem Kangerta a Taaramäe. Myslím, že když jsou lidé talentovaní, nezáleží na tom, kde se narodili.
Už víte, na kterém cyklistickém podniku zahájíte závodní sezónu v dresu ATT Investments?
Zatím neznám svůj osobní závodní program, ale chtěl bych začít na Rhodosu (pozn.: dva jednorázové a jeden etapový závod v období mezi 4. a 19. březnem). Strávit tam skoro tři týdny v mixu závodů a tréninků by bylo perfektní. Ale uvidíme, co na to vedení týmu. Rozhodne se na únorovém kempu.
A jaké budou vaše ambice?
Co se týče mých ambicí, miluji vítězství a chci vyhrávat. Kromě toho je pro mě důležité učit a být vzorem pro mladé jezdce v týmu. Doufám, že jim dokážu předat užitečné zkušenosti a být jim dobrým mentorem. Chci, aby moje sezóna byla úspěšná, abych mohl na konci roku 2023 mít nějaké možnosti podepsat alespoň smlouvu do úrovně ProTeams.