Zdroj: instagramový účet Martiny Bravencové

Strach že žraloků? Těch se během závodů bojím nejméně, směje se jetsurfařka Bravencová!

Je jednou z největších světových hvězd jetsurfu, ve kterém se pyšní i titulem mistryně světa. Martina Bravencová v rozhovoru pro ATT Sport Zone představila sport, který je stále více na vzestupu, ale mluvila i o tom, že při závodech zapomíná na strach ze žraloků či krokodýlů, protože ji jízda úplně pohltí.

Pocházíte z Havířova, kde nikdy nebyl úplně lehký život. Jaké jste tam prožila dětství?

Popravdě jsem se v Havířově pouze narodila. Dětství jsem prožila v Ostravě, které bylo velmi pestré.

Přes tenis a golf jste se dostala k jetsurfu. Jak byste popsala tento sport pro ty, kteří tuto sportovní disciplínu třeba moc neznají?

Jetsurf je v podstatě ‘’motokára’’ ve tvaru surfu na vodní hladině. Je to motorové surfové prkno s dvoutaktním spalovacím motorem, které jezdí rychlostí až 60 km v hodině. Je vyrobeno z karbonu, proto tedy díky váze 18 kilo, jsme schopni cestovat bezproblémově kamkoliv po světě. Přestože jej vezeme s motorem uvnitř.

Jak se vůbec Čech, který doma nemá moře nebo oceán, dostane k jetsurfu?

Jetsurf je český vynález z Moravy. I když zde nemáme moře ani oceán, jezdíme na jezerech. Je krásné, že přesto jsou Češi hrdě na předních příčkách světových závodů.

Jste mistryní světa. Máte přehled o tom, kolik závodníků se tomuto sportu věnuje?

Kolik například Čechů konkrétně jezdí tento sport opravdu nevím, protože závody se dělí na lokální a světové a tito lidé se různě prolínají. Ale jezdí s námi například motocyklový závodník Jakub Kornfeil, rally závodník Martin Prokop nebo Petr Průcha. Ostatní zahraniční závodníci jsou velmi různorodí – reprezentují země od Asie až po Ameriku. Každopádně Češi patří ke špičce. Samozřejmě je to i tím, že máme nejblíže k různým inovacím, ale možná nás pohání i hrdost, abychom reprezentovali tento český sport, jak nejlépe můžeme.

Můžete popsat, jaké podniky krom mistrovství světa během roku absolvujete, a které jsou nejprestižnější?

Když mi to dovolí čas, tak se vždy ráda zúčastním Motosurf Continental Cup – což je obdoba Motosurf World Cup, pouze však na území evropského kontinentu. Pravidla jsou mírnější a je zde otevřená další sekce pro začínající závodníky. Poté ještě v Americe a v Asii mají taktéž svou kontinentální ligu s lokálními závody. Nejprestižnější je světový pohár Motosurf World Cup. Před covid situací jsme měli sezónu složenou ze zástávek – Abú Dhabí (UAE), Brno (ČR), Wyboston (UK), Kazaň (Rusko), Orlando (USA).

Jste profesionálkou. Znamená to tedy, že se jetsurfem plně živíte?

Dalo by se říci, že Jetsurfing mě opravdu z části živí. Od mládí jsem se ale také věnovala realitám, protože maminka má svou realitku. Jak je známo, je to velice flexibilní a to mi dává svobodu dělat co mě baví.

Kolik je takových profesionálu?

Těžko říct, do detailů moc se závodnicemi nechodíme. Živí nás totiž pouze smlouvy se sponzory.

Je tedy možné se jetsurfingem zabezpečit?

To si myslím, že v momentální chvíli ještě ne. Sport ale poměrně rychle vzrůstá a za pár let to může být úplně jinak.

Co vy a klasický surf? A v čem je největší rozdíl mezi těmito dvěma sporty?

Klasický surf jsem samozřejmě zkoušela. Nebudete mi to věřit, ale měla jsem lehkou paniku z té obři masy vody. A to pokaždé! Možná to potvrzoval fakt, že když mi bylo 8 let, můj táta zachraňoval z vln ženu. Pokaždé mi pak opakoval, že když tě vezme pod sebe jedna vlna, podrží tě dole zanedlouho druhá. A ten jediný rozdíl je v tom, že jetsurfové prkno má motor se kterým mohu rychle od těch vln odjet.

Často závodíte na otevřeném moři. Nebojíte se třeba žraloků?

To je asi to nejmenší, čeho se při závodu bojím (směje se). Mimochodem jsme také závodili na floridském jezeře, které bylo domovem krokodýlů. Tito mazlíci ukázali prý jen oči a pouze v noci organizátorům. Co je na tom opravdu pravdy, to nemohu říct – varovná cedule tam ale byla.

Během roku jste často ve slané vodě, volíte proto odpočinek a dovolenou raději naopak v horách?

Absolutně vůbec nejsem stereotypní člověk, a tak ráda volím moře i hory. Kdybych to ale měla rozseknout, jasně, že sáhnu po dovolené v teplých krajinách. To ale neznamená, že se nehnu z pláže. Mám ráda aktivně strávenou dovolenou

A co ráda děláte ve volném čase?

Momentálně se ze všeho nejradši věnuji své dceři, která dala mému životu úplně jiný rozměr. Poté jezdím na snowboardu, ráda cestuji, vařím, peču – ostatně jako každá normální žena.


Autor: LJ