ATT INVESTMENTS: PÓDIA,BODY,TRIKOTY

ÚSPĚCHY V ESTONSKU I LUCEMBURSKU

Cyklisté ATT Investments v uplynulém týdnu závodili na dvou frontách. Třetí místo Tomáše Bárty v první etapě Tour of Estonia (2.1) a třetí místo Miky Heminga v konečném pořadí lucemburského Fléche du Sud (2.2) přineslo týmu dalších velmi cenných 28 UCI bodů. V obou případech podali závodníci tohoto českého kontinentálního týmu velmi dobré výkony a znovu potvrdili, že tento tým organizačně i výkonnostně stále roste.

V Estonsku se sešla velmi silná konkurence. Dokonce sem zavítal jeden z osmnácti týmů nejvyšší světové divize australský BikeExchange-Jayco. Spolu s ním i dva druhodivizní, španělský Burgos-BH a americký Novo Nordisk. Pak tu byla řada kontinentálních celků, z nichž vynikaly polské Voster ATS a HRE Mazowsze Serce Polski a estonský Ampler-Tartu2024. Startovalo tu i několik národních týmů, mimořádně motivováni byli především domácí cyklisté, z nichž řada má zkušenosti z působení v zahraničních týmech. Mezi nimi například Mihkel Räim či Norman Vahtra, kteří působili ve World týmu Israel Start-Up Nation.

ATT Investments sem poslal sestavu, v níž se vedle zkušenějších Jiřího Petruše a Tomáš Bárty postavili na start převážně velmi mladí jezdci včetně těch, kteří jsou letošními nováčky v kategorii mužů a pro něž to byla premiéra v závodě takové kategorie a jí odpovídající úrovně konkurence. Jejich nezkušenost se na výkonu podepsala, ale na druhou stranu kde jinde získat tak cenné zkušenosti než v závodě této kategorie a takové úrovně.

I přesto tým dosáhl na až mimořádně dobré výsledky, a nebýt porce smůly, mohlo to být dokonce ještě lepší. Po prologu, v němž se cyklisté ATT Investments příliš neprosadili, dojel v první etapě, citelně poznamenané zimou, větrem a deštěm, Tomáš Bárta na vynikajícím třetím místě, když před ním skončili jen sprinter světové špičky Australan Kaden Groves z týmu BikeExchange-Jayco a estonská naděje Madis Mihkels z týmu Ampler-Tartu2024, který už má údajně podepsáno do World týmu Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux.

„Minimálně polovina úspěchu patří Jirkovi Petrušovi, který mě v průběhu etapy a zvláště v jejím závěru hodně pomohl. Považuju to za nejlepší výsledek mé dosavadní cyklistické kariéry,“ řekl nadšeně po etapě Tomáš Bárta, který se tímto výsledkem posunul na 6. místo průběžného pořadí a zároveň přinesl do týmové pokladnice 3 UCI body.

Radost týmu kalily následky pádu, který v počátcích etapy postihl Matěje Stránského. Poranil si totiž ruku natolik, že musel ze závodu odstoupit, ale hlavně musí podstoupit operativní zákrok a od cyklistiky si dá na nějaký čas pauzu.

I druhá etapa, která se jela na městském okruhu v Tartu, se vyvíjela po většinu jejího průběhu pro tým velmi nadějně. Ve stále se zmenšující hlavní skupině se totiž opět na dobrých pozicích drželi a velmi dobře spolupracovali Jiří Petruš a Tomáš Bárta. Tomáš poslední týdny cítí velmi dobrou formu a Jirka je ochoten dát své síly v jeho prospěch.

Jenže smůla nechodí po horách. Tomáš musel nejprve třikrát měnit bicykl, ale dokázal se z téměř beznadějných pozic znovu vrátit do první skupiny. Jenže v předposledním okruhu v technickém sjezdu na dlažebních kostkách Tomáš spadl a rozrazil si loket. Nevzdal se, čelo bylo samozřejmě nenávratně pryč, ale bojoval až do konce a vyhrál alespoň spurt druhé skupiny. Teprve pak se nechal odvézt do nemocnice, kde mu tržnou ránu sešili.

Jeho rozladění bylo pochopitelné, protože cítil šanci jak na dobrý výsledek v etapě, tak v celkovém pořadí.

Ale i při téhle smůle dosáhl tým na velmi dobrý výsledek. Jirka Petruš, který už se neměl o koho starat, soustředil své vlastní úsilí na co nejlepší výsledek a dokonale překvapil. Ve spurtu 25členné hlavní skupiny dospurtoval na třetím místě, když lepší byl jen Kaden Groves a další špičkoví sprinter Patryk Stosz z Voster ATS. V konečném účtování to pro Jiřího Petruše znamenalo 5. místo, jelikož o 36 sekund dříve než jeho skupina dorazili na pásku dva uprchlíci, z nichž Norman Vahtra vyhrál etapu a Litevec Evaldas Šiškevičius, který má odježděno šest let ve francouzském týmu druhé divize DELKO, celý etapový závod.

Na to, že jsme se museli po větší část závodu prát ve dvou s početní převahou soupeřů, jsme myslím dosáhli velmi pěkných výsledků,“ zhodnotil estonský etapový závod kapitán týmu.

Druhá skupina, na jejíž soupisce z týmu, kde minimálně polovina jeho členů je ve věku do 23 let a nejstaršímu je 25, byli převážně ti, které můžeme označit jako zkušenější, se postavila na start prestižního a již 71. ročníku lucemburského závodu Fléche du Sud.

Na nejnižší kategorii závodu z kalendáře UCI se tu sešla vysoce nadstandardní konkurence kontinentálních týmů z cyklisticky nejvyspělejších zemí, jaké představuje belgická, nizozemská,, francouzská, německá a rakouská cyklistika.

A cyklistické zkušenosti, výrazná motivace i velmi dobrá fyzická připravenost cyklistů ATT Investments se tady projevily v míře mimořádné.

Letošní posila týmu ATT Investments, německý cyklista Mika Heming, se postupně pasoval do role lídra, kterou potvrdil za pomoci týmových kolegů zvláště ve třetí, nejtěžší etapě, po níž se posunul na 3. místo průběžného pořadí.

Celý tým pak příkladně pracoval na tom, aby tuto pozici minimálně uhájili i v dalších dvou zbývajících etapách. Což se podařilo a třetí místo v konečném hodnocení přineslo do týmové pokladnice dalších 25 UCI bodů.

Závod vyhrál syn slavného otce Thibau Nys z belgického cyklokrosového týmu Baloise Trek Lions.

MIKA HEMING

V konkurenci, která se tu sešla, řadíme tento výsledek hodně vysoko. Vnímáme ho jako opravdu velký úspěch!” konstatoval po skončení závodu sportovní ředitel ATT Investments Petr Kaltofen