Zdroj: Rytíři Kladno (Roman Mareš)

Zima ve Finsku? Šílená. My tam jezdili na kole, což ve sněhu nebylo příjemné, směje se Müller

Led už zase vyplnil plochu mezi mantinely a přípravné hokejové zápasy jsou už v plném proudu. Všechny kluby využívají předsezonní období k tomu, aby vyzkoušely nové hráče, kteří se perou o místo a smlouvu. Přesně tak to má i kladenský obránce Jakub Müller (19), který se po roce stráveném ve Finsku pokusí probojovat do kádru extraligových Rytířů.

Když slavila česká parta v čele s Jaromírem Jágrem zlato na olympijských hrách v Naganu, nebyl Jakub Müller ještě ani na světě. Ve slánské porodnici ho totiž přivítali jako novorozence až 23. srpna 1999. “Teď s Jaromírem Jágrem sedím v jedné kabině a je to velký zážitek. Pamatuji si, kdy jsem ho viděl poprvé na živo. To bylo v roce 2010 na mistrovství světa v Německu, kde Česko vyhrálo také zlaté medaile,” vzpomínal v rozhovoru pro ATT Sport Zone Jakub Müller.

Vytáhlý obránce má za sebou dva přípravné zápasy za áčko Rytířů. K těm se připojil po roce stráveném ve Finsku. “Chtěl jsem tam ještě pokračovat, ale nějak to nedopadlo, a tak jsem tady na Kladně, za což jsem rád. Finsky jsem se tam sice nestačil naučit, ale i tak to byla obrovská životní zkušenost. Poprvé jsem bydlel mimo domov a v cizině. Jen škoda, že tam nebylo moc volného času. Podíval jsem se sice do nějakých těch větších měst, ale až tak moc jsem to tam neprozkoumal,” pokračoval Müller.

Zdroj: SaiPa oficiální

Mladému zadákovi se líbilo, že Finové hokej brali i na mládežnické úrovni profesionálně. “Tomu odpovídaly tréninky i přístup k hokeji. Hokejově mne to určitě posunulo, ale jak jsem říkal, byla to i životní zkušenost. Třeba zima tam byla hodně nepříjemná. Největší naměřený rekord tam tehdy byl asi -25 stupňů Celsia. My jsme tam neměli auta, takže jsme se všude dopravovali na kolech a v tom sněhu to nebylo moc příjemné,” usmívá se Müller.

Mládežnický reprezentant České republiky hrál v týmu SaiPa Lappeenranta. “Bylo to tam fajn. Město je hodně rozlehlé a průmyslové. Je tam centrum a od něj je pak všechno dost daleko,” popisoval Müller své zahraniční angažmá. “Teď jsem v Kladně a chci se dostat do áčka. Kdyby to nevyšlo, tak záložní plán nemám, na to je ještě brzy,” doplnil.

Jakub Müller je pro české fanoušky novou tváří. Co by o sobě mohl říct? “Hokejově se snažím být obráncem, který rád podpoří útok. Z modré se vytahuji hodně do hloubi útočného pásma. Více preferuji hru hokejkou než tělem. Mimo hokej budu pokračovat ve studiu sportovního gymnázia, což jsem kvůli hraní ve Finsku na rok přerušil. Ve volnu se rád dívám na šipky. Když si je jdu zahrát, tak něco trefím, ale nepovažuji se za nějakého velkého hráče,” zakončil Müller naše povídání s úsměvem.


Autor: LJ