Zdroj: Paula Novotná (oficiální)

V Česku nemá moře ani oceán: Mám štěstí, že se kiteboardingem živím, říká Paula Novotná

Je úžasné sledovat, jak se Češi dokáží prosazovat ve sportech, na které v rodné zemi nemají prakticky žádné podmínky. Příkladem je krom rychlobruslařky Martiny Sáblíkové také třeba Paula Novotná. Ta nedávno na Kanárských ostrovech ovládla závod Světového poháru v kiteboardingu. V rozhovoru pro ATT Sport Zone vyprávěla mimo jiné o tom, jak se k tomuto v Česku celkem netradičnímu sportu dostala.

Pokud nevíte, co je kiteboarding (nebo také kitesurfing), na začátek vás do toho trochu zasvětíme. Jedná se o vodní sport, v rámci kterého závodník bojuje o prvenství na speciálním prkně a drží se při tom tažného draka. Obliba tohoto sportu stále roste a dnes se mu věnují sta tisíce sportovců. Mezi ně se řadí i rodačka z Hradce Králové Paula Novotná.

Zdroj: Paula Novotná (oficiální).

Ta je skvělým příkladem toho, že Čech může prorazit a být úspěšný ve sportu, který není v jeho rodné zemi pořádně exotický. “Už od mala jsem byla velmi aktivní dítě. Od pěti let jsem dělala sportovní gymnastiku. Ve dvanácti jsem přešla na plavání a atletiku. Ve všech těchto sportech jsem závodila. S rodinou jsme lezli po skalách a běhali orientační běh. Ve 14 jsem začala s kiteboardingem a všechny tyto sporty jsme trochu omezili a veškerý volný čas jsme věnovali tomuto sportu, protože nás to hodně bavilo,” uvedla na začátek rozhovoru sedmadvacetiletá sympaťačka.

Talentovaná sportovkyně je úspěšná. A to i přes to, že na vodě trénuje jen v zahraničí. “Trénuji jak v Čechách, tak v zahraničí. V Čechách ale trénuji jen v posilovně a venku – na suchu. Za tréninkem na vodě jezdím do zahraničí k moři nebo oceánu, kde fouká a podmínky jsou tam ideální. Jsem často na cestách, poznávám nádherná místa o kterých se mi ani nesnilo. Také si ale velmi vážím svého času doma,” přiznává Novotná.

Kiteboarding má ve světě vzestupnou tendenci. To platí i o českém prostředí v rámci tohoto sportu. “Kiteboarding je mladý adrenalinový vodní sport, který rychle roste. V Čechách máme pár nadšenců, kteří rádi vyjedou na dovolenou k moři si zakitovat. Dá se kitovat i u nás, ale jen když je teplo a když fouká. U nás ten vítr není moc stabilní. Kiteboarding ve světě, tam kde se zrovna kituje, je na vyšší úrovni. Chci tím říct, že ho více lidí provozuje a je více známý,” pokračuje Novotná s tím, že by si přála, aby tomu bylo v Česku jednou také tak.

Uživí se člověk vůbec kiteboardingem? “Já mám to štěstí, že jsem jedna z mála, kterou to uživí. Na světě nás není tolik. Musíte mít dobré sponzory, skvělé úspěchy a taky být velkou inspirací pro hodně kiterů, aby si vás vaši sponzoři vážili,” říká Novotná otevřeně. “Jsem jediná Češka, která závodí na světovém poháru ve freestyle kiteboardingu. Máme pár kluků, kteří jezdí snowkiting a mají také skvělé úspěchy. Murphy patřil mezi světovou třídu ve snowkitingu a Lukáš Vogeltanz má také skvělé úspěchy,” zdůrazňuje.

Zdroj: Paula Novotná (oficiální).

Příprava kiteboardistů je hodné náročná. Paula Novotná ji fanouškům alespoň trochu popsala. “Trénuji jak na vodě, tak na suchu. Musím být silná a fit, abych na ty všechny triky měla sílu.V zahraničí trénuji na vodě skoro po celý rok. Mimo sezonu jsem hodně v posilovně a to se bavíme o zimě, během které se snažím zlepšit si fyzičku. Také hodně pracuji s fyzioterapeuty na správném držení těla. Například na dva týdny vyrážím na výlety za tréninkem na vodě. A pak dva týdny trénuji na suchu,” přibližuje svůj sportovní život.

A i když má Paula svou sportovní disciplínu ráda, sport si občas vybere i svou daň. “Ano měla jsem už pár úrazů. Obě dvě zlomené zápěstí. A obě dvě zraněná kolena. Na obou kolenech jsem měla přetržený přední křížový vaz a trvalo mi to nějakou dobu dostat se zpět. Ale jsem tu a cítím se skvěle, zdravá a silná,” ujišťuje fanoušky Novotná.

Sport má ale pro Novotnou i vedlejší pozitiva. Třeba cestování. “Já cestuji skoro pořád. Dostávám se na místa, o kterých se mi ani neslilo. Opravdu, někdy tomu ani nemůžu uvěřit. Karibik, Nová Kaledonie, Venezuela. To jsou asi nejkrásnější místa, kde jsem byla. Spousta nádherných míst už jsem navštívila a ještě chci vidět další. Cestování mám hodně ráda, ale už jsem si na to tak trochu zvykla. Je to součástí mé práce, mého sportu, mé kariéry. Ale pokaždé jsem moc vděčná a šťastná, že mám tu možnost, všechny tyto destinace poznat,” vypráví Novotná. “Dovolenou mám většinou u nás doma. Někdy však vyrazíme s přítelem na dovolenou někam mimo Česko, ale to si většinou nechám kite doma,” usmívá se.

Jak už Paula uvedla, volného času moc nemá. Když ale nějaký je, ráda ho tráví zejména aktivním odpočinkem. “Ráda trávím čas s rodinou a mým přítelem. Ráda si odpočinu od všech těch sportů, které provozuji. Také se zajímám o zdravou stravu. Je těžké takhle říci, co dělám ráda ve svém volném čase, protože bych nejradši odpověděla, že ve volném čase si jdu zajezdit na vodu a zakitovat. Ráda cvičím jógu, chodím běhat a ráda si odpočinu v sauně nebo na masáži. To jsou moje oblíbené formy relaxace,” shrnuje.

Zdroj: Paula Novotná (oficiální).

A co říká na sportovní kariéru Pauly rodina a přátelé? “Všichni jsou velmi šťastní a hrdí. Ráda je čas od času vezmu sebou. Tatínek i maminka také kitují, oni mě tento sport naučili. Takže jsem moc ráda, když se na nějaký ten výlet přidají. Za dva týdny beru svoji maminku na tři týdny na Mauritius,” dodává na závěr Paula Novotná.


Autor: LJ