Zdroj: instagramový účet Martiny Elhenické

Životospráva? Zrovna jím pizzu, usmívá se plavkyně Elhenická: Musí se to brát s rozumem!

Trutnovská plavkyně Martina Elhenická je vícenásobnou účastnicí mistrovství světa i Evropy. V roce 2017 zapsala národní rekord na trati 1500 metrů kraul. V rozhovoru pro ATT Sport Zone mimo jiné přiznává, že jí od mala vadí studená voda a úsměvně popisuje to, jak si hlídá svou životosprávu: “Zrovna jím pizzu, ale hlídám se. Člověk to však musí brát s rozumem,” říká.

Jaké byly vaše sportovní začátky?

Krom plavání jsem nikdy žádný jiný sport nezkusila. Když mi byly tak 3 roky, rodiče mě vzali do bazénu na plavání rodičů s dětmi. Vodu jsem měla ráda, dokud jsme nemuseli jít do normálního plaveckého bazénu, kde mi byla strašná zima a dokázala jsem třeba 15 minut brečet na kraji bazénu. Postupně jsem si na tu vodu ale zvykla a zůstala jsem u toho.

Už jste si na studenou vodu zvykla natolik, že máte ráda třeba otužování v ledové vodě, které se u nás stává stále více oblíbené?

Ne, v žádném případě (směje se)! Už při tréninku mě štve, když je náhodou bazén o půl stupně studenější, než bývá normálně. Studená voda pro mě pořád není.

Tak to si asi nejvíce užíváte letní dovolenou u moře, že?

Mám sice ráda teplou vodu, ale celkově mám spíše radši zimu. Takže ideální dovolená je někde na horské chatě v Alpách a každý den vyrazit na snowboard nebo běžky. Večer si pak sednout ke krbu.

Zapsala jste české rekordy, zúčastnila se mistrovství světa i Evropy. Co je ale pro vás doposud ten nejhezčí sportovní zážitek?

Nevím, který vybrat. Možná zimní mistrovství Evropy na krátkém bazénu 2019. Ty sezóny před tím nebyly dobré a tady jsem byla fakt strašná, že jsem se zvládla zase vrátit. Pro tento rok mám cíl Evropu na dlouhém bazénu, která by měla být v květnu v Budapešti. Chci zaplavat co nejlépe, zapracovat trochu na hlavě, která mě poslední roky omezovala. A pak uvidíme, co z toho bude.

Zdroj: instagramový účet Martiny Elhenické.

Aktuálně za sebou máte soustředění v Turecku. Jak to probíhalo teď v době pandemie?

Zrovna jsem se vrátila z Beleku, kde je velké sportovní centrum s bazény, posilovnami a vším, co je potřeba, takže jsme celé soustředění strávili v takové bublině a nechodili nikam ven. Takže vlastně ani nevím, jaká je situace v Turecku. Samozřejmě jsme byli testováni, bez toho by nás hotel nevzal, ani bychom nemohli odletět, to je jasné.

Pro profi sport je obecně důležité dodržovat optimální životosprávu. Na co si v tomto ohledu nejvíce dáváte pozor?

Když vám odpovídám na vaše otázky, zrovna mám v ruce kousek pizzy, takže tahle otázka vyloženě sedla (usmívá se). Je samozřejmě důležité si hlídat, co jím, snažím se to jídlo nějak držet, ale rozhodně se nijak nezhroutím z toho, že si dám zrovna tu pizzu nebo nějaký dezert. Je potřeba k tomu přistupovat tak nějak rozumně.

A co ráda děláte ve volném čase?

Volného času sice moc není, ale ráda trávím svůj čas s přáteli, miluju chození na snídaně, což teď tedy nejde, ale už se těším, jak zase vyrazíme. Jinak mám ráda čtení, kreslení či procházky.


Autor: LJ