Zdroj: Florbal.cz

Pohár Českého florbalu startuje opět vrcholovou částí

S blížícím se podzimem se o slovo hlásí nová florbalová sezona, která už podevatenácté v řadě startuje v srpnu pohárovou soutěží, na níž v září navážou soutěže ligové. Pohár Českého florbalu zaznamenal v mezidobí od posledního finálového zápasu několik změn. Úpravou prošla vrcholová fáze nebo nastavení pohárové soutěže žen.

Do Poháru Českého florbalu, který odstartoval v úterý 13. srpna prvními zápasy vrcholové části, se v mužské i ženské kategorii postupně zapojí více než 150 družstev ze všech koutů republiky. Vrcholem pak budou finálové zápasy, které se odehrají v lednu v Karlových Varech.

Prezident Českého florbalu Filip Šuman se těší na výjimečné zápasy. „Pohárová soutěž přináší zajímavé souboje oddílů, které se běžně v sezóně nemají šanci utkat. Když týmy z nejvyšších soutěží hrají na hřištích soupeřů z nižších úrovní, často mají utkání velký náboj a pro místní fanoušky jde o velký zážitek. Pro elitní týmy jde o šanci získat druhou nejprestižnější trofej a také finanční odměnu.“

Jednou z novinek právě startujícího Poháru Českého florbalu je systém přihlašování pro týmy z nejvyšších mužských soutěží. Superligová družstva se letos povinně hlásila do vrcholové části poháru, v níž je doplnily nejúspěšnější celky z 1. ligy mužů. Vzhledem k tomu, že Vrcholová část probíhá během srpna a možnost přihlásit se do ní využila valná většina týmů, dostala elitní družstva možnost sehrát kvalitní zápasy ještě před startem ligové sezony a zapojit tak Pohár Českého florbalu do své přípravy.

Otevřená část mužské kategorie pro týmy ze všech úrovní českého florbalu pak odstartuje 24. srpna a v prvním kole se do ní zapojí hned osm desítek družstev. V průběhu dalších čtyř kol se připojí dalších téměř dvacet účastníků. Obě části – otevřená i vrcholová – se spojí v osmifinále, které odstartuje v polovině listopadu.

Ženská kategorie odstartuje v posledním srpnovém dni a provází jí zásadní změna. Na základě diskuse probíhající zejména na mezinárodní úrovni o budoucím vývoji florbalových pravidel se prosincový mezinárodní kongres IFF usnesl na tom, že v následujících dvou sezonách bude testován model ze Světových her 2017 v různých soutěžích. (Pro připomenutí: na Světových hrách se hrála utkání 3x 15min čistého hracího času se 14 hráči a 4 členy realizačního týmu na lavičce a dá se předpokládat, že budoucí účast florbalu na dalších multisportovních akcích bude podmíněna podobným nastavením.)

Český florbal byl ze strany Mezinárodní federace společně s dalšími zeměmi vybídnut k vyzkoušení upraveného modelu na národní úrovni. Pro následující sezonu tak bude ženská část Pohárové soutěže hrána s hracím časem 3x 15 min čistého času, což splní roli testování v elitní soutěži a ovlivní pouze 22 utkání od 2. kola poháru, jelikož 1. kolo pohárové soutěže se již tímto způsobem hrálo i v minulých letech.

Ani tentokrát nemine vítěze druhé nejprestižnější klubové trofeje finanční odměna. Vítězky Poháru Českého florbalu získají 50 000 Kč, nejlepší mužský celek pak 100 000 Kč. Neelitní celky v západní i východní části republiky, které v rámci pavouku Poháru Českého florbalu úspěšně absolvují nejdelší cestu, čeká také finanční odměna. Mužské oddíly bojují o dvakrát 15 000 Kč, ženské oddíly pak o dvakrát 10 000 Kč. Celkem se v Poháru Českého florbalu rozdělí téměř čtvrt milionu korun.

Program PČF: ZDE.

Pavouk PČF: ZDE.

Finále Poháru České pojišťovny 2019 v Olomouci:Autor: tisková zpráva