Österreichischer Ballhockey Verband (ÖBHV) je hokejbalový svaz v Rakousku, který zaštiťuje i tamní nejvyšší a v podstatě i jedinou soutěž. Ta se hraje z pravidla po hokejové sezoně, za to nabízí velmi slušnou kvalitu. Jádra všech týmů totiž tvoří profesionální hokejisté, kteří povětšinou působí v EBEL lize.

A zatímco pomyslný plamínek rakouské hokejbalové soutěže stále nezhasl, rakouská reprezentace se z mezinárodní scény stáhla. Od roku 1996 (od kdy se konají mistrovství světa), nechyběla ani jednou až do MS 2011 na Slovensku. To však bylo pro Rakušany tím posledním. Jestli na vždy? Na tuto otázku asi nikdo odpověď nezná. Z devíti šampionátu však náš jižní soused dokázal urvat jen dvě pátá místa.

Vždy ho reprezentovali hlavně profesionální hokejisté. Jedním z hlavních tahounů byl pokaždé útočník Benjamin Petrik, kterého zná sportovní fanoušek i z rakouské hokejové reprezentace. Tento hráč, který dodnes obléká dres hokejbalového SV ÄSKO Villach odehrál 13 let v EBEL. A povědomé vám může být také jméno Martin Schumnig. Tento obránce má ve své hokejové sbírce ještě více reprezentačních i EBEL startů než první jmenovaný. Na hokejbalovém hřišti se prohání v barvách HSC Eagles Poggersdorf.

Tím jsme zároveň zmínili dva z pěti rakouských klubů, které pravidelně hrají rakouskou soutěž. Vedle ÄSKO Villach a HSC Eagles hraje také tým VAS Villach, City Club United Klagenfurt a Carinthian Team Zehenthof. A právě poslední jmenovaný celek vyhrál titul 2019 (poslední uskutečněný ročník), kdy ve finále porazil VAS Villach 3:2. Slovinec Adis Alagic (Zehenthof) hrající hokej za Villach, ovládl kanadské bodování ligy – za 16 zápasů 27 bodů.

Mistři Rakouska 2019 – Carinthian Team Zehenthof.

A co se týče šampiona z roku 2019, Zehenthof se postaral o překvapení. Většinou totiž vládu nad Rakouskem držel HSC Eagles Poggersdorf, který se účastnil i Světových pohárů klubů. Je tak možné, že nastupuje nový tým, který napevno usedne na rakouský trůn. Je ovšem nutné, aby se hokejbal v Rakousku, alespoň v tom jižním, zachoval. Kvůli pandemii koronaviru se totiž nekonal ročník 2020 a nikdo asi nedokáže říci, jak to bude dál.

Podmínky na hokejbal v Rakousku jsou však jiné, než třeba v Německu. Nehraje se na zimních stadionech, na kterých rozpustí po sezoně led, ale na klasických hokejbalových hřištích s betonovým povrchem. I proto by byla škoda, aby do budoucna zela prázdnotou…

Rakušané na MS 2009 v Plzni, kde skončili na 2. místě ve skupině B.

Autor: LJ