“Každý si zaslouží dostat šanci. Ne druhou, ne třetí, prostě další,” řekl na pondělním tréninku Jaromír Jágr novinářům, kteří se ho ptali na zkušební kontrakt Martina Réwaye. Slovenský talent, který měl v minulosti problémy se zdravím i morálkou, poprvé trénoval pod dozorem slavné osmašedesátky. Právě na toto téma je další reportáž magazínu ATT Sport Zone.

Martin Réway se s Jágrem sešel na ledě už o víkendu, kdy si udělali společný trénink. “Čekal jsem, že se budu cítit lépe. Jarda mi každopádně říkal, ať makám, že to dělám pro sebe a ať do toho dám maximum. Zbytek už ovlivnit nemohu. Já jsem za tu šanci rád, pro Kladno i Jardu udělám, co jen budu moci, a jestli z toho smlouva bude nebo ne, to už neovlivním,” uvedl Réway.

REPORTÁŽ O MARTINU RÉWAYOVI:Hráč, který v mládežnických kategoriích převyšoval ostatní, odešel z pražské Sparty do juniorské QMJHL. Tam válel, díky čemuž byl draftovaný ve 4. kole Montrealem. Kdyby měřil více, než 173 centimetrů, pravděpodobně by se umístil ještě lépe. Nakonec se z Kanady vrátil zpět do Sparty, kde okusil extraligu. V té zase exceloval.

V sezoně 2015/16 si však vynutil odchod do švýcarského Fribourgu. Také tam, v jedné z nejlepších evropských soutěží světa, měl více než bod na zápas. Kvůli zdravotním problémům pak vynechal kompletní sezonu, po které zamířil zpátky do zámoří, aby se popral o NHL. Skončilo to neúspěchem a pouhými pěti odehranými zápasy za farmu Canadiens.

Sparta změnila podmínky, proto Réway odešel na Kladno

Neúspěšná byla i jeho mise v KHL, kde za 18 zápasů za Slovan Bratislava skóroval jen jednou. V loňské sezoně začal ve třetí nejvyšší slovenské lize a dohrál ji ve druhé švédské soutěži. Zájem o Réwaye měla Sparta, ale tam se nakonec nedohodl. “Byli jsme domluveni na tříměsíční zkoušce. Z ničeho nic mi pak zavolali, že to chtějí změnit. Na to sice mají právo, ale já z toho neměl dobrý pocit,” vysvětlil Réway svůj předčasný konec v Praze.

Pak dostal šanci od Jágra. “Hrát s ním je splněný sen. Jsem ale vděčný i ostatním klukům a trenérům. Všichni tu jsou na mě moc mílí a i fanoušci mě skvěle přivítali. Vážím si toho,” opakoval Réway několikrát. A vypadá to, že si opravdu uvědomuje, že tohle může být jeho poslední šance.

Jágr moc dobře ví, že musí nad Réwayem držet pevnou ruku. Jméno mladého útočníka se v minulosti spojovalo s pitím alkoholu a dokonce užíváním drog. I proto Réway chtěl svou pověst očistit a na sociální síti zveřejnil lékařskou zprávu, která obsahovala i výsledek testu na drogy. “Všichni jste mohli vidět, že jsem čistý. Ukázal jsem to i tady trenérům a vedení,” zdůraznil Réway. “Zahrnovalo to i testy srdce, se kterým jsem měl dříve problémy, ale vše je v pořádku, jsem zdravý,” dodal.

Réway chce začít od začátku. “Když jsem byl na Spartě nebo i ve Švýcarsku, tak jsem si nastavil laťku hodně vysoko. Poslední roky ale nebyly ideální a trenéři se mnou nebyli spokojení, ale ani já sám se sebou. Teď jsem v procesu restartu. Sice to nepůjde hned, ale věřím, že se časem dostanu do té staré formy. Musím být ale trpělivý,” zakončil rozhovor Réway.

A co říká na Réwaye Jágr?

Jaromír Jágr byl s Réwayem v kontaktu už v minulé sezoně, několikrát si během ní volali. “Chci být ten, kdo mu dá další šanci a je jen na něm, jak ji využije. Uvidíme, ale já věřím, že to dobře dopadne,” uvedl Jágr. “Nejsme tady od toho, abychom někoho soudili. Nechceme si dělat názor podle něčeho, co se kde říká,” pokračoval Jágr s tím, že špatnou pověst Réwaye neřeší.

Hokejová legenda a zároveň majitel Rytířů je zatím z přístupu slovenského reprezentanta spokojená. “Ve volnu šel na led a měl radost z toho, že na něj může jít. Ostatně, je tady spousta hráčů, kteří chodí ve volnu dobrovolně,” těšilo Jágra. “Martina však nechci po prvním tréninku posuzovat. Chci ho vidět hlavně v zápasech, to je něco jiného, než na tréninku,” pokračoval Jágr.

Vedení Rytířů na Réwaye spěchat nebude a dá mu čas. “Toho času na něj máme dost. Důležité je, aby se on cítil dobře. Musí hrát a zápasama se do toho dostane, jedině tak. A když to bude třeba v únoru, tak je mi to jedno. To ale předbíháme, já věřím, že to dobře dopadne,” zopakoval na závěr Jágr.

Jaromír Jágr na tréninku Kladna (zdroj: Rytíři Kladno).

Autor: LJ