Zdroj: instagram (Martin Slánský)

Talent Slánský učil hokej v Istanbulu a Číně: Kvůli sportu si Číňané berou i život, zaskočilo ho

Býval mládežnickým reprezentantem, ale do profesionálních soutěží neprorazil. Přesto čtyřiadvacetiletý talent Martin Slánský u hokeje zůstal a má nakročeno ke slibné trenérské kariéře. Své znalosti a dovednosti předává hráčům v hokejově exotických zemích – už má za sebou pobyt v Číně a Turecku.

Jako hráč jste se zdaleka nepodíval do tolika zemí, jako teď v roli kouče. Co jste už procestoval?

Uplynulou sezonu jsem strávil v Kanadě, v Saskatchewanu. Poté jsem byl ale s hokejovou školou Czech Hockey Academy v Číně a v tureckém Istanbulu. V Turecku to byl kemp pro istanbulský tým, v Číně toho ale bylo víc. Jedna část té “mise” byla o tom, udělat kemp s malými Číňany, ročníku narození 2009. Hlavně jsme však měli odehrát čtyři zápasy s čínským národním týmem. To je ten tým, co bude hrát v Česku 2. ligu.

Hráli jsme za tým kladenské juniorky doplněné o mě a mladé kluky, kteří odehráli za áčko Rytířů baráž – Adam Kubík, Daniel Kružík, Pepa Zajíc mladší. Ten náš tým měl za úkol 4x porazit ten čínský tým, abychom je přesvědčili, že nemají na to, aby hráli Chance ligu. Úkol jsme splnili a tak China Red Dragon čeká ročník ve třetí nejvyšší české soutěži.

Ten tým má ale v roce 2022 hrát na domácí olympiádě v Pekingu. Nebude jen otloukánkem pro smích?

Na tom v Číně právě usilovně pracují. Teď založili profesionální soutěž, v KHL mají Kunlun a v Česku bude ten jejich nároďák po celý rok pohromadě a bude se snažit nabrat co nejvíce zkušeností v zemi, kde je hokej úplně jinde. Musím ale říct, že ten tým není zdaleka tragický. Na Chance ligu by asi neměl, ale ve 2. lize bude opravdu dobrý, mohou hrát střed, na dně nebudou. Nás tedy pořád přesvědčovali, že mají na víc, ale když jsme je 4x porazili, sami kývli na nižší úroveň. Já ale nemohu říct, že bychom dominovali. Oni to v sobě mají, ale musíme si uvědomit, že oni do teď hráli jen sedm zápasů ročně. Natrénováno ale mají, navíc jim chyběli asi tři starší hráči a to taky udělá své.

“Nejlepší Číňané jdou na univerzitu. Když ale nemají výkony, vyhodí je. Jenže oni tohle často psychicky nezvládají a tak je kvůli tomu spousta sebevražd.”

Už jste zmínil, že Čína založila profi soutěž. Má za účel do budoucna konkurovat třeba KHL? Zejména finančně, s čímž by mohly souviset zajímavé přesuny hráčů…

To si nemyslím. Tam to dělají hlavně tak, že své nejlepší hráče posílají na univerzitu. V Číně nám třeba o té univerzitě vyprávěli zajímavou věc. Čína má několik provincií, ze kterých vybírají ty nejlepší sportovce. Z nich ale jdou třeba jen čtyři na univerzitu – v jakémkoliv sportovním odvětví. A pokud nemají výkony, z univerzity je vyhodí a vezmou jiné. Na té univerzitě je proto velký počet sebevražd, protože ti sportovci ty vyhazovy psychicky nezvládají.

A kam se budou ubírat vaše další trenérské kroky?

Měl jsem letos tři nabídky z Česka, ale odmítl jsem je. Vedle toho jsem dostal také čtyři nabídky z ciziny. Mohl jsem zpátky do Kanady, také jsem mohl do Číny, Norska a teď jednám o tom, že půjdu možná do Amsterdamu, ale ještě vážně nevím. Já totiž potřebuji hlavně dodělat školu, poslední ročník, páťák. Je to tedy zatím otevřené.

FOTKY Z MARTINOVÝCH CEST:


Zimní stadion v Istanbulu (zdroj: archiv Martina Slánského).

Autor: LJ