Alpská lyžařka Martina Dubovská pochází z Třince a reprezentuje Českou republiku. Většinu života ale prožila v Liptovském Mikuláši, tedy na Slovensku, odkud pochází její tatínek. Shodou okolností bydlela na stejném sídlišti, jako současná světová hvězda Petra Vlhová. V rozhovoru pro ATT Sport Zone osmadvacetiletá účastnice dvou olympiád mimo jiné prozradila, jaký má se slovenskou soupeřkou vztah.

Vy jste rodačka z Třince, ale četl jsem, že doma jste v Liptovském Mikuláši. Můžete popsat, jak to tedy během dětství bylo – jak to, že jste se narodila právě v Třinci, a odkdy a proč jste se přesunuli do Liptovského Mikuláše?

Mamka je rodačka z Třince a její celá rodina odtamtud pochází. I já jsem se tam narodila, protože mamka tam měla skvělé zázemí – doktory, rodiče, příbuzné. Vyrůstala jsem ale v Liptovském Mikuláši, kde doteď žiji. Tam se vlastně i moje rodiče po vysoké škole odstěhovali.

V kolika letech jste s lyžováním začínala?

Poprvé mě postavili na lyže, když mi byly asi dva roky. Sjížděla jsem menší kopečky u nás na sídlišti Podbreziny. Otec byl lyžařský trenér, takže k lyžování vedla moje cesta automaticky. A asi mě to od začátku bavilo, když to dělám dodnes. Když jsem byla ale malá, věnovala jsem se dlouho ještě sportovní gymnastice a také atletice, kterou trénovala zase moje mamka. Oba sporty byly skvělým doplňkem k lyžování a díky nim jsem si vylepšovala rychlost a koordinaci. Navíc jsem si mohla více vybít svou energii, ale stejně bylo lyžování vždy na prvním místě.

Tím, že jste napůl Češka a napůl Slovenka, jste se rozhodovala, kterou zemi budete reprezentovat. Přiklonila jste se k Česku proto, že jste cítila lepší šance?

Rozhodnutí reprezentovat Česko udělal můj otec, a to po prvním roce v juniorech kvůli podmínkám. Ano, v Česku byly ty podmínky lepší a vzhledem k tomu, že jsem napůl Češka, tak jsme se rozhodli právě pro českou reprezentaci.

Zdroj: oficiální instagramový účet Martiny Dubovské.

Slovensku teď vládne Petra Vlhová, se kterou jste prý bydlely ve stejném paneláku. Jaký spolu máte vztah dlouhodobý?

Péťa je skvělá, je momentálně nejlepší nejen na Slovensku, ale i ve světě. Vyrůstaly jsme spolu opravdu na jednom sídlišti, ale na lyžařských závodech jsme se začaly pravidelně střetávat až na Světovém poháru, protože Péťa je o tři roky mladší a naše kategorie se tak nepotkávaly. V soukromí máme přátelský vztah, ale na závodech se samozřejmě každá z nás soustředí na svůj výkon. Vždy se ale pozdravíme, prohodíme mezi sebou pár vět a potom už se každá koncentrujeme na svoje jízdy.

Používáte slovenštinu, vaším domovem je stále Liptovský Mikuláš. Cítíte se tedy asi stále více jako Slovenka, že?

Já popravdě neřeším, jestli jsem Slovenka nebo Češka. Jsem především lyžařka a to je prvořadé. Nejdůležitější pro mě je podat co nejlepší výkon na svahu.

Máte za sebou dvě olympiády. Vzhledem k aktuální situaci se už letní Hry o rok odsunuly a nikdo neví, jak to bude dál. Jste vzhledem k okolnostem třeba i vděčnější, že jste se během kariéry na olympiádu podívala, a to ještě za normální situace?

Atmosféra na olympiádě se ničemu nevyrovná. Myslím si, že je snem každého sportovce, aby se jí mohl zúčastnit a podat co nejlepší výkon. Olympiády byly skvělé, samozřejmě, že jsem ráda, že jsem mohla na dvou závodit a mohla je zažít, ale teď, i přes tu aktuální situaci, se snažím myslet dopředu a doufám, že se snad podívám na tu další, která bude v roce 2022 v Pekingu.

Všichni věříme, že olympiáda v daném roce proběhne, ale teď mnohé komplikuje pandemie koronaviru. Jak vás ovlivnila?

Určitě jsem tento rok oproti těm ostatním více trávila doma. Všechno je organizačně náročnější, všechny cesty na tréninky se musí zařizovat dopředu a k tomu musím sledovat, jak se vyvíjí podmínky pro cestování a ubytování v jednotlivých zemích. Také si musíme všude na světě zařizovat testy na koronavirus, abychom mohli volně cestovat a závodit. Já si ale nemohu stěžovat, jsem vděčná za to, že mohu dělat to, co mě baví, a že za určitých opatření můžeme víceméně fungovat tak, jako tomu bylo před pandemií.

A co ráda děláte ve volném čase?

Pro mě je nejlépe strávený čas s kamarády, vždy se na ně těším, když přijedu domů. Momentálně si také hodně užívám seriály, filmy na Netflixu a balení vánočních dárků.


Autor: LJ