Většinu hokejové kariéry strávil v České republice. Když se ale vydal na zahraniční angažmá, stálo to za to. Útočník Plzně Tomáš Mertl v rozhovoru pro ATT Sport Zone mluvil o své štaci v Číně a Chorvatsku. Jak to v těchto hokejově exotických zemích chodí?
Třiatřicetiletý rodák z Českých Budějovic před nadcházející sezonou posílil plzeňské indiány. V kabině se sešel s velmi dobrým známým – Milanem Gulašem. “Je to skvělé, že s ním mohu zase hrát. Při tréninku jsme se sice trochu hledali, ale v zápase to pak šlo mnohem lépe,” těšilo Mertla po utkání s Kladnem, ve kterém se podílel na výhře 8:2 třemi body (jeden gól a dvě asistence).
Účastník olympijských her 2018 se do Plzně vrátil po roce stráveném v čínském Kunlunu. To ale není jediné zajímavé angažmá v kariéře tohoto českého reprezentanta. Tomáš Mertl si zahrál také v chorvatském Záhřebu. “To jsou dva odlišné hokejové světy. Začnu ale tím Chorvatskem,” rozzářily se mu oči, když mohl vyprávět o svých cestovatelských zážitcích.
V Chorvatsku u moře jako dítě nebyl, během angažmá ho ale uchvátilo
Medveščak Záhřeb, za který hrál Tomáš Mertl v sezonách 2015/2017, už KHL nehraje. Vrátil se zpět do EBEL, ale to až poté, co Mertl odešel. “I když tam jezdí Češi spíše na dovolenou k moři, mě se to angažmá líbilo moc. Během toho prvního roku, co jsem tam byl, chodila slušná divácká návštěva. Je pravda, že to tam pak trošku upadlo,” řekl Mertl na úvod svého vyprávění.
Tehdy byl v Chorvatsku i s rodinou. “A té se tam líbilo moc. Záhřeb je krásné město. Hrála se tam ještě KHL, kvalitní soutěž, takže to bylo dobré. Vzpomínám na to jenom dobře,” pokračoval Mertl. “Sice jsem tam nikdy u moře jako turista nebyl, ale jednou, když jsem tam hrál, jsme se u něj byli podívat. Bylo to k němu ale dvě hodiny jízdy autem. Také jsme navštívili Plitvická jezera a tam to bylo krásné,” vzpomínal.
V Záhřebu nebylo zázemí zdaleka takové, jako měl Mertl k dispozici poté třeba v Ufě. I tak mu to nevadilo. “Ano, to zázemí nebylo na moc vysoké úrovni. Ať už šatna či aréna celkově. Bylo to takové obyčejné, ale mělo to svoje kouzlo,” zdůraznil tvořivý forward s více než pěti sty starty v extralize.
Čína byla úplně jiné kafe, nebo spíše čaj…
Zatímco Záhřeb má necelých 800 tisíc obyvatel, v Pekingu, kde sídlí Mertlův bývalý klub Kunlun Red Star, žije přes 21 milionů lidí. “No, to je úplně jiný svět v porovnání s Chorvatskem,” smál se Mertl. “Paradoxně tam ale chodilo na hokej méně lidí, než v Záhřebu. Obecně tam na hokej chodilo strašně málo lidí. Tam to bylo na stadionu prakticky bez atmosféry,” mrzelo Mertla.
Ticho jako v kostele na stadiony nepatří, to Mertl do té doby vůbec neznal. “Nějak se to v tichosti vždycky odehrálo. V tom to bylo hodně jiné, ale zase to beru jako zajímavou zkušenost,” pokračoval. “Byl jsem tam ale bez rodiny. Ten Kunlun je spíš pro někoho mladého a bez závazků. Pro někoho, kdo nemá rodinu. Je sice zajímavé, že člověk pozná jinou kulturu a prostředí, ale úplně jednoduché to v jistých ohledech není,” přiznal.
Tomáš Mertl Asii před tím znal jen ze zeměpisu. “Byl jsem tam jen na olympiádě v Pchjongčchangu. Dlouhodobě jsem tam ale žil prvně a nebyl jsem v Asii před tím ani jako turista. Všechno pro mě bylo nové,” vracel se k uplynulé sezoně zkušený útočník. “Za sebe musím říct, že život v Evropě je pro Čecha komfortnější a jednodušší,” doplnil.
S typicky čínskou stravou i proto raději moc neexperimentoval. “Měl jsem nějaké ty jejich knedlíčky. Do té pouliční stravy jsem ale nešel. To jídlo se tam ale už hodně blíží tomu evropskému, alespoň to mohu říct o stravě, kterou nám připravovali. Samozřejmě, že jsme si zašli i do nějaké té čínské restaurace, ale některé pokrmy nás na první pohled spíše odradili,” usmíval se Mertl.
A měl tím na mysli konkrétní věc. “Taková ta jejich kuřata. Oni to vaří i s kůží ve vodě a ta kůže z toho pak visí. To bych ochutnat tedy nemusel,” smál se. “Ta kůže není opečená a oni ji tam stejně nechávají,” šklebil se. “Občas po tréninku nám přinesli i nějaké ty brouky a podobné věci, ale ani to jsem nikdy raději neochutnal.”
Čína na olympiádě? Některé kluky mají prý šikovné…
19 Kanaďanů, 5 Finů, 4 Američané, 3 Švédi, 2 Rusové, 2 Lotyši a 2 Češi. Pouze dva rodilí Číňané. Tak vypadala soupiska Kunlunu v sezoně, kterou Tomáš Mertl v pekingském klubu strávil. “Více Číňanů s námi ale trénovalo a to hlavně na kempu před sezonou. Přiznám se, že nevím, jestli jsou to ti, co budou hrát na olympiádě nebo za ten tým China Dragon tady v Česku, ale ti, které jsem měl možnost vidět, byli šikovní. I gólman nebyl marný,” lovil v paměti Mertl.
Odepisovat je tedy úplně nechce. “Řekl bych, že spousta z nich vyrůstala v Kanadě, takže měli v mládí dobrou průpravu. Těch je ale málo. Smůla je, že tam moc nepraktikují nějaké hokejové školy. Viděl jsem spíš to, že si tam třeba čtyři malí kluci zaplatí trénink a jdou takhle na led, aby se zlepšili,” popisoval Mertl.
Autor: LJ