Bývalá lyžařka Andrea Zemanová musela sportovní kariéru ukončit kvůli opakovanému zranění. Aktuálně předává bývalá česká reprezentantka své zkušenosti jiným. Nejen o tom je rozhovor pro ATT Sport Zone.

“Ke sportu jsem byla vedena rodiči odmalička. Někdo si občas dělá srandu, že už jsem se s lyžemi narodila. Navíc jsem vyrůstala ve Špindlu, takže jsem měla sjezdovky za barákem. Dělala jsem hodně doplňkových sportů, aby příprava byla pestrá a všestranná. Kromě lyžování jsem třeba chodila i na hodiny tenisu,” vzpomíná Andrea Zemanová.

Otcem Andrey je bývalý alpský lyžař Bohumír Zeman. I proto měla Zemanová hned jasno. “Ano, jelikož rodiče lyžovali, tak v tom hráli zásadní roli. K akrobatickému lyžování jsem přešla, protože jsem byla rok před olympiádou zraněná a už jsem nemohla splnit limity a kvalifikovat se – všichni, kteří byli zdraví, tak závodili a už měli vyjeté místo a závodní kvóta pro sjezdové lyžování již byla plná. Tak jsem se rozhodla, že zkusím skicross, který jsem chtěla vždy zkusit a hned se mi zalíbil,” pokračovala.

Kvůli problémům s koleny přišla o olympiádu v Pchjongčchangu a nakonec i o celou kariéru. “To je velmi dlouhý a smutný příběh. Bylo by to na knihu, tak to řeknu velmi zkráceně. Nějak se to všechno špatně sešlo – problémy s chrupavkou, špatné diagnózy a nepovedené operace. Bolesti byly obrovské, operací mnoho, kolena mi nedovolila dále pokračovat v mé kariéře. Kdo si to nezažije, stejně nepochopí,” mrzí ji předčasný konec.

Nebýt zdravotních potíží, Andrea by v kariéře pokrčovala. “Samozřejmě, že jsou i dneska okamžiky, kdy mě to zamrzí. To je asi normální u něčeho, čemu tolik obětujete a vše přizpůsobíte. Ale už jsem to přijala a překonala. Je to prostě tak. Ale všechno špatné pro něco dobré, ne? Nová a úplně jiná životní etapa je taky zajímavá a zábavná,” usmívá se.

Na co nejraději vzpomíná? “Ráda vzpomínám na cestování po světě a na zajímavé lidi z různých zemí, které jsem díky sportu mohla potkat,” zmiňuje. “Věnuji se trenérství. Ukončila jsem bakalářské studium obor Sportovní a kondiční specialista a ještě mě teď čekají dva roky magisterského studia,” vypráví ke své aktuální životní etapě.

A na sport nezanevřela. “Sport stále miluji, nedokážu si představit život bez něj. Aktivity musím samozřejmě přizpůsobovat mému zdravotnímu stavu,” zdůrazňuje. “V posledním roce se mi zalíbil kiteboarding a wakeboarding. Ve volných chvílích ráda trávím čas s kamarády, obzvlášť rádi máme gastrozážitky a kavárenské povalování a klábosení,” dodává na závěr.


Autor: LJ